Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Infiltrare la vecinul de jos
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Infiltrare la vecinul de jos

Infiltrare apa la baie la vecinul de jos
Vecinul de la etajul 3 a facut reclamatie la asociatie ca are peretele sau tavanul coscovit ptr ca e infiltratie de la noi, de la et.4. Nu a facut cred vreo incvestigatie cu un profesionist care sa vada daca e de la noi sau de la tronsonul de apa din bloc.
Noi am vindut apartamentul fara a sti de aceasta situatie. Contractul nu e finalizat inca.
Vecinul de la et.3 i-a abordat pe noii locatari pe scara si i-a informat despre infiltratia la baie.
Administratorul de la asociatie nu a spus nimic despre acest lucru cind ne-am dus sa scoatem adeverinta si sa platim intretinerea. Vecinul de la et.3 nu a venit la noi sa ne spuna de problema sa.
In apart nu a stat nimeni din 2020, am venit in tara pe 2022 sa facem vinzarea. Apa a fost inchisa aproape 2 ani de zile si am avut in permanenta pe cineva care a controlat tot timpul starea tevilor si altele de genul.
Daca vecinul a avut aceasta problema de ce nu ne-a informat si pe noi? Cind eram acolo, am stat o luna de zile, putea sa vina sa ne spuna.
De ce nu ne-a anuntat de la asociatie ca este o reclamatie?
Nu este datoria lor?
Vecinul ar fi trebuit sa aduca un instalator care prin expertiza tehnica sa constate de unde vine apa sau ce a provocat coscoveala (dovada ca e veche istoria) nu sa afirme direct ca e de la noi.
Nu stiu cum sa procedez in continuare. Aveti ceva sfaturi?
Valli50, utilizator
Stati linistit, nici vecinul nu are vreo expertiza tehnica, doar o vorba aruncata.
Deocamdata nu sunteti vinovat de nimic.
Ca sa "rupeti pisica" invitati reprezentantii asociatiei plus vecinul , conform art. 31 din legea 196/2018 la acea expertiza, urmind ca, in cazul in care nu se descopera a fi vina instalatiilor interioare asociatia sau vecinul sa va despagubeasca (pe dvs. sau noul proprietar).pentru stricaciunile produse pentru aflarea "vinovatului".

In caz contrar (defect in alta parte) asociatia va efectua reparatia necesare pe partile comune defecte.
[ link extern ]
latka, utilizator
Din cele relatate de catre Dvs., reiese ca sunteti o persoana de buna credinta, asa ca vedeti-va de treaba.
Infiltratiile despre care vorbiti sunt o probleme curente la bloc si pot proveni din diverse situatii, ca vrem sau nu vrem noi. Din acest motiv, proprietarul care observa "fenomenul" , se adreseaza asociatiei care apeleaza la un specialist. Acesta constata ca defectiunea s-a produs pe instalatia comuna (conductele verticale) si care se repara prin asociatie, costurile se repartizeaza proprietarilor, de obicei, proportional pe cota-parte indiviza de proprietate, sau, defectiunea s-a produs pe partea de distributie orizontala, in apartamentul celui de deasupra. Reparatia este suportata de catre proprietarul in a carei defectiune s-a produs.
Observatie importanta:
Asa cum ati si constatat, odata cu producerea unei defectiuni, daca nu se iau masuri rapide de remediere (si chiar si atunci), se produc daune colaterale, care vor fi reparate si platite in aceeasi maniera - cele produse pe partea comuna se achita de catre toti proprietarii, iar cele produse in casa unui proprietar de catre acesta.
Acum, dvs. discutati cu cei de la asociatie, care in general cam stiu despre ce este vorba, urmand sa se constate defectiunea, din ce cauze s-a produs si cine achita. Pana la urma, dvs. nu aveti nicio vina, dar daca va fi sa suportati o parte din costuri, asta este. Plecati din asociatie prieteni !
Mult succes!
Atat timp cat vecinul paguit nu cunosate facyorul generator poate fi instalatie comuna -raspunde asociatia de proprietari sau instalatie individuala raspunde proprietarul unde exista defectiunea,deci vecinul nu are temei sa ridice pretentii impotriva dv
Ok, multumesc de raspuns! Dar, contractul final nu e inca scris, si noii locatari se ingrijoreaza ca dupa ce contractul va fi scris poate iar vine cel de la et.3 sa ceara despagubiri, eu le-am spus ca nu au nici-un temei ptr ca era de datoria lor sa investigheze si sa dovedeasca provenienta problemei. Of!.
Am cerut de la asociatie sa ii instiinteze pe cei de la et.3 sa vorbeasca si sa se stabileasca o zi in care va veni un expert (tot eu am cerut asta de la asociatie) in domeniu ptr a face o constatare de unde a provenit apa. Si tot asa am aflat ca reclamatia e facuta acum 5 saptamini!!! Adica au stat citiva ani buni cu problema in casa si nu au facut nimic???

Oricum cumparatorii vor sa scriem un proces verbal in care, daca apa provine de la apratmentul nostru sa-mi asum plata reparatiilor. Nu stiu daca e corect sa scriu ceva inainte de constatarea de expertiza, dar le-am spus ca suport costurile daca e de la noi, chiar daca contractul final nu e gata inca si chiar daca se finalizeaza vinzarea si expertiza are loc dupa. Mai mult de atit nu pot face, nici nu trebuia sa o fac, se pare, dar vreau sa se rezolve situatia asta odata!

Valli50, utilizator
Pai, la instrainarea locuintei, dvs. trebuie sa obtineti o adeverinta de la as. prop. prin care aceasta adevereste ca dvs. nu aveti debite catre asociatie si , eventual, nici alte probleme de natura tehnica.. Daca cei de la asociatie, au ceva suspiciuni in legatura cu problema aratata, nu au decat sa cheme un instalator (firma), sa verifice si sa intocmeasca un proces verbal de constatare. In rest, functie de cele constatate (sa fiti si dvs. de fata), ramane cum am scris mai sus.
Succes!