Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate - partida simplă ... Care este termenul pentru completarea Formularului ...
Discuție deschisă în Contabilitate - partida simplă şi obligaţii fiscale declarative pentru PFA, II, AF

Care este termenul pentru completarea Formularului 230? Cum pot ...

Care este termenul pentru completarea Formularului 230? Cum pot redirecționa procentul stabilit cei care obțin venituri fiscalizate prin declarația unică și pentru care venitul net se determină în sistem real?
Formularul (D230) folosit de contribuabili pentru redirecționarea unei porțiuni din impozitul pe venit datorat statului sau pentru susținerea unor burse private trebuie depus până pe data de 25 mai, aceeași dată-limită ca în cazul declarației unice.
Cei care obțin venituri fiscalizate prin declarația umină în sistem real pot să facă redirecționarea prin declarația unică.

Pentru mai multe informații cu privire la completarea Formularului 230, dar și procentul din impozitul datorat statului, regăsiți în următorul articol: www.avocatnet.ro/articol_615...
Elena Andreea, administrator
Termenul pt 230 e 25.5.2022 .

Pentru redirectionarea unei cota de pana la 3.5% din impozit in cazul activ indep in sistem real se foloseste sectiunea I.9 din Declaratia unica .