avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 210 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... A doua executare silita pt continuarea pensiei de ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

A doua executare silita pt continuarea pensiei de intretinere poate fi contestata?

A doua executare silita pentru aceeasi decizie judecatoreasca, se poate contesta?

S-a luat decizie in tribunal ca tatal sa ii plateasca fiicei pana la varsta de 26 de ani, 1/3 din pensie lunar, ca si ajutor de intretinere.

I-a fost poprit contul bancar, si banii i-au fost retinuti direct de la casa de pensii, pana cand a ajuns "la zi" cu plata pensiei de intretinere pe care a datorat-o din data judecatei pana in momentul in care s-a pus poprirea.

Acum 2 zile, dupa mai mult de 1 an pauza, i-a fost pusa o noua poprire, fara sa fi fost anuntat doar de banca prin SMS, pentru restul de bani (din momentul in care i-a fost pusa poprirea trecuta si pana in prezent.)

Se poate contesta executarea silita? (nu ma refer la poprire)
Care e procedura contestatiei?
Nu avem bani de avocati. Aflati mai jos tot ce s-a intamplat de la inceput, e caz de stiri, se pot scrie carti despre asa ceva.

--->

Povestea e inspaimantatoare, daca aveti rabdare sa o cititi. Batranul nu are nicio vina.

Fiica si-a dat tatal in judecata pentru pensie de intretinere, dupa ce i-a furat tot de prin casa, ceea ce nu s-a putut demonstra ca nu a chemat omul politia la timp, ci peste jumatate de an cand a vazut ca fiica-sa CHIAR nu ii mai da nimic inapoi. El avea intentii bune, nu voia sa o dea la politie sa nu ii strice viata/cariera, dar a ajuns el in ruina.

Eu ii sunt ingrijitor personal, e persoana cu handicap, la pat, si vreau sa il ajut cum pot.

S-a luat decizie in instanta sa ii plateasca fiicei, care a parasit tara, pana la varsta de 26 de ani cat timp aceasta isi face studiile la facultate, pensie de intretinere in quantum de 1/3 din pensie lunar.

I s-a pus din prima poprire pe conturi, mai exact pe 1/2 din venit, care s-a transformat in 1/3 din venit dupa o amenintare pe care i-am facut-o eu executoarei care i-a facut poprirea, ca o reclam la UNEJ.

Acea poprire a acoperit datoriile lui fata de fiica lui (adica timpul din momentul in care a fost dat in judecata de fiica-sa), poprirea fiind in valoare de 14000 si ceva lei.

Cu greu, in 2 ani a reusit sa plateasca tot, dupa care am crezut ca a scapat.

A fost 1 an si ceva de pauza, dupa care acum cateva zile, mai exact in data de 27 mai i-a fost pusa poprire din nou, pentru suma de 18000 lei, adica restul de pensii de intretinere pe care nu le-a platit de la ultima executare.

Tot ce s-a intamplat in cazul asta e ingrozitor. Judecatoriile din Romania sunt ingrozitoare. Fata avea relatii pe la tribunal (stim pentru ca se lauda cu asta, si dupa rezultatul proceselor), iar dovezile pe care le-am prezentat noi, care trebuiau sa fie clare si destule, nu au fost luate in considerare.

Copilul are dreptul sa ceara pensie de intretinere DOAR cat timp isi continua studiile (pana la varsta de 26 de ani), DOAR daca nu are venit, drept pe care il pierde in momentul in care da dovada de reacredinta fata de tatal ei. Fata are si bani, si si-a batut joc de viata tatalui ei.

Dau niste detalii aici pentru cei care doresc sa stie exact ce s-a intamplat si cum am ajuns aici:

Au fost aduse probe impotriva ei in tribunal (ca si-a vandut casa cu 55.000 eur in urma cu cateva luni inainte sa-l dea pe taica-so in judecata), ca avea venit/bani din alte parti, etc.
Ca a facut toate astea dupa ce taica-so a avut piciorul amputat si a fost intr-o stare critica pe perioada refacerii, timp in care l-a internat fara voia lui intr-un azil, si incerca sa aduca psiholog sa il declare nebun, pentru a nu mai avea drepturi ca om.
Eu l-am scos cu politia din azil, cu martori prezenti, pentru ca administratorul azilului nu voia sa il lase sa plece. Asta s-a intamplat chiar dupa ce am aflat ca urmeaza sa aduca psiholog pentru acest motiv.
Omul e lucid acum, dar in azil primea ceva pastile ciudate de la care abera la telefon, acum e lucid, poate fi testat oricand.
Intre timp cardul lui bancar a fost sustras fraudulos de fiica-sa, care i-a luat 2 pensii cat timp el a fost internat la azil (cica sa ii plateasca azilul si sa-i ia medicamente), i-a luat toate bunurile materiale din casa (tablouri, haine, TV, colectii de obiecte scumpe premiate cu medalii in valoare de cateva zeci de mii de eur, prefer sa nu dau prea multe detalii aici), toate actele, etc.
Am prezentat toate dovezile in tribunal: discutii cu ea pe contul ei de Facebook, unde a spus ca ne da o parte din bunuri - TV, haine, etc. inapoi daca ii viram o suma de bani (practic a vrut sa ni le vanda la un pret mai mare decat primea pe ele in amanet sau pe grupuri de vanzari).

Motivul de dusmanie, e urmatorul:
Fata lui era lesbiana, si din adolescenta a avut o relatie virtuala cu o alta fata prin intermediul internetului, pe care tatal ei o condamna si incerca sa faca tot posibilul sa le desparta, ca voia un copil normal. Ea il uraste de moarte pe taicaso pentru treaba asta, pentru ca si-ar fi dorit sa-si petreaca tot timpul ala cu prietena ei, care s-ar fi putut muta la ea, dar tatal ei nu a acceptat acest lucru. Ca un adolescent plin de hormoni, si-a facut o fixatie prin care a ajuns sa-l urasca pe taicaso de moarte, si chiar aproape sa i-o provoace.

Inapoi la batran. Acesta a ramas fara casa. Apartamentul in care locuia (pe care l-a golit fiica lui) a fost inchis, si fata a refuzat sa ne dea cheie. Acel apartament i-a fost donat mamei fetei de catre batran care a decedat (cu care nu au fost casatoriti, a fost o relatie de concubinaj) si fata a facut succesiunea deci a devenit noul proprietar, dar unde batranul avea facut drept de viager (poate sta acolo pana la moarte, iar intre timp fata nu are dreptul sa inchirieze apartamentul). Apartamentul e dat in chirie de fata, am aflat de la un vecin. In fine, l-am adus in ziua in care l-am scos din azil si nu aveam cheie pt apartament sau bani pe card pe care l-a blocat la banca, la mine la cabana unde locuieste si in ziua de azi, iar eu i-am devenit oficial ingrijitor de persoana cu handicap.

Primul proces a fost inaintat impotriva lui in ziua in care l-a bagat in azil, ca cica nu vrea sa ii plateasca pensie de intretinere (cardul era la fata, doar ea avea acces la pensia lui) batranul era si slabit si nu era foarte constient in primele 2 saptamani de la internare dupa care primea ceva pastile de la care abera la telefon. Mi-a zis de singurele pastile pe care le primea in acea perioada, ca erau mari si roz, iar medicamentele pe care trebuia sa le primeasca pentru boala de care suferea de zeci de ani erau albe (nu exista alti producatori care fac acel medicament de culoare roz).

Instiintarile de la judecata au fost trimise pe adresa fetei, de unde batranul s-a mutat in momentul in care a fost scos din azil. Ea zicea ca nu stie adresa unde locuieste acum, cand i-a furat toate actele, inclusiv actul de proprietate a cabanei unde stam. La aceasta cabana fata a fost de mai multe ori, stia exact adresa dar a ascuns-o fata de avocata ei, si de tribunal.

Decizia a fost luata fara stirea noastra, am primit cred ultima scrisoare cu decizie aici la adresa, pe care am atacat-o dar am pierdut recursul.

Adica in recurs singura modificare a fost ca din 1/3 din pensie sa plateasca 1/5, fara sa primim vreun bun inapoi, acces la casa sau orice altceva.

Sa ma prezint: eu sunt fiul mai mare, din prima casatorie a tatalui meu.
Fata (sora vitrega) stia foarte bine unde stam, a mai fost aici, am vorbit cu ea pe Facebook, in care radea de mine ca il aduc pe taicamio cu handicap la munte, etc.

Tipa e sociopata, nu are niciun fel de remuscare pentru ce a facut, ba in continuare ma mintea pe mine cum s-a purtat tata cu ea. Om mai bland ca tata nu am vazut pe lume. A mai zis fata niste minciuni atat de evidente cum doar un om cu probleme poate sa spuna si sa se astepte sa o si crezi. Fata intre timp a terminat studiile si a devenit profesoara. Nu e ok deloc ce s-a intamplat, nu e ok ca a fost acceptata o astfel de persoana in invatamant, ca nu avem cai sau posibilitati de atac ca sa se faca dreptate.

Plangerea pe care a facut-o tatal, impotriva fiicei pentru furt (obiectele furate din casa, pensia furata de pe card) si ca l-a bagat in azil fara voia lui, a fost intocmita in martie 2019. Am gasit un avocat printr-un prieten de familie care a depus numeroase cereri la politie pentru ca plangerea a fost "tergiversata" si cerem urgentarea acesteia, dar fara sa primim un raspuns nici in ziua de azi. Avocatul respectiv a renuntat, a spus ca nu a fost chemata politia la timp, si prin urmare nu se pot demonstra furturile, probabil acesta fiind motivul pentru care dosarul nu a fost inaintat inspre instanta.

Daca exista vreun avocat binevoitor care sa fi citit toate cele de mai sus, sa ne poata da vreo idee de atac.

Macar sa putem contesta cea de-a doua executare silita. Popririle astea ne-ar ucide la propriu.
Incalzirea pe an costa aprox 4000 lei aici, cu lemne.
Lemnele de foc s-au dublat de atunci la pret,
Pe langa asta, am ramas acum si cu jumatate din pensie, deci nicidecum nu vom avea destul sa trecem peste iarna urmatoare.

Eu incerc sa lucrez ce pot pe net, dar din "varf de munte" cand trebuie sa am grija si de un om cu handicap care necesita atentie continua, nu am efectiv solutii.

Mai mentionez ca noi chiar de am reusi sa ne mutam inapoi la adresa din oras unde are drept viager, nu am iesi cu mai putini bani. El are nevoie de aer, de plimbari afara in carucior, iar adresa din oras este la demisol si nu exista lift. Ar fi nevoie mereu de 2 barbati sa il ridice cu tot cu carucior pe sus, pentru a-l duce la apartament, dupa fiecare plimbare. Si-n plus cum am mentionat mai sus, apartamentul e inchiriat de fata. Ar fi scandaluri, ar trebui sa dam afara chiriasii care nu au nicio vina, sa schimbam iala, sa ii aducem lucrurile acolo daca reusim toate astea, etc. E prea mult pentru mine, deci din start nu iau aceasta ca pe o posibila solutie.

Singura solutie ar fi sa scapam de poprire.
Mai bine de atat ar fi sa gasim si un avocat care sa ne reprezinte in instanta, pentru a-o putea da in judecata pentru furt si punerea in pericol a vietii tatalui ei, pe care l-a deprivat de libertate in acel azil.
Am putea plati avocatul cu bani pentru proces, sau cu un procent din bunurile recuperate.

Alte discuții în legătură

Se poate ataca donatie apt dupa 16 ani? Vlad N. Vlad N. Tata a doi copii pe care i-a facut cu mame diferite, un baiat si o fata, a donat aparatamentul lui mamei fetei, care a decedat. Fiica a mostenit apartamentul. ... (vezi toată discuția)
Pensie de intretinere - neglijenta tribunal? Mamut Mamut Buna ziua, Am refuzat sa platesc pensie de intretinere fiicei mele (ea are acum 23 de ani) dupa ce ea si-a vandut o parte din casa si s-a mutat, apoi si-a ... (vezi toată discuția)
Cum procedez sa dau pe cineva in judecata pt santaj, calomnie, furt, amenintari si sechestru? iddqd iddqd Buna ziua, In urma cu 2 luni, tatal meu care locuia in Cluj in apartamentul unde are drept viager, a fost dus la urgente unde i s-a amputat un picior. ... (vezi toată discuția)