Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua, Care sunt șansele ca, dacă intentez ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua, Care sunt șansele ca, dacă intentez proces pentru ...

Buna ziua,
Care sunt șansele ca, dacă intentez proces pentru tăgada de paternitate și stabilirea filiației, judecătorul sa dea custodie comuna?
Situația sta in felul următor: tatăl copilului nu a vrut sa recunoască copilul, Despărțindu-se de mine in ziua in care am aflat de sarcina (sarcina nu a fost întâmplătoare, ne doream copil, cel puțin așa credeam eu, ca dorința era din partea amândurora, având și doua sarcini oprite din evoluție înainte). In primele 4 luni de sarcina m-a tocat psihic ca sa fac avort, apelând atât la jigniri, cât și la șantaj emoțional. După, următoarele 4 luni au fost un continui “război”, batandu-și efectiv joc, răzbunându-se. Ca sa înțelegeți, in timpul sarcinii am slăbit 14 kg! In fisa de la medicul de familie sunt notate aceste informații, după 6 luni de sarcina mergeam lunar la control la medicul de familie.
Am rupt orice legătura când eram in luna 9 de sarcina.
Ulterior am aflat ca tot acest joc psihic a fost ca sa ma convingă pe mine sa fac avort, sa nu stea el cu vreo grija, el având deja pe altcineva (de asta m-a tocat psihic pe mine sa fac avort).
In prezent, bebe meu are 2 luni, și acea fata este însărcinată.
Ideea sta in felul următor: copilul nu este recunoscut, având “-“ in dreptul tatălui. Dacă îl dau in judecată pentru stabilirea paternității, sunt șanse ca, custodia sa fie comuna? Având in vedere ca nu l-a MAI dorit, făcând atâtea ca sa ma facă pe mine sa pierd sarcina, neinteresandu-se absolut deloc de copil pana acum? Îmi doresc sa plătească pensie alimentara, deoarece n-am făcut acest copil singura. Bine înțeles, acei bani vor sta frumos intr-un cont și copilul va decide ce va face cu ei când va creste.
Nu-mi doresc sa depind de semnătura lui pana împlinește copilul 18 ani. Știu ca va face ambiții și nu-l va interesa bunăstarea copilului.
Mesajele dintre noi, se pot lua in calcul ca și dovezi? In mesaje este scris tot, tot șantajul emoțional, tot jocul psihic, toate jignirile.
Cheltuielile de judecată, avocatul meu, testul de paternitate, le va plăti el? Și in ce condiții un avocat ar accepta sa preia acest caz dacă onorariul lui va fi plătit la final de proces?
Sunt șanse sa se “mânuiască” testul ADN? Întreb pentru ca mi-a zis odată ca “el are bani și putere” și nu va iesi cum vreau eu.
Mulțumesc anticipat pentru eventualele răspunsuri.
Dacă tatal nu si-a dorit și nici nu își dorește acest copil( având alta relatie), plus dovezile mesajelor pe care le aveți, sigur ca sunt șanse foarte mari sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului.
Cheltuielile cu onorariul de avocat și plata testului ADN trebuie sa le achitați dvs integral, urmând ca după finalizarea procesului sa vi le recuperați de la tătic.
Pensia se achita de la data deschiderii procesului( nu retroactiv) astfel încât orice luna întârziere ii cauzează copilului.
De asemenea, puteți solicita ca acesta sa va despăgubească și cu jumătate din cheltuielile pe care le-ati făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
Ar fi indicat sa contactați un avocat și sa discutați în detaliu acest subiect.
Avocat Neagu Elena, Avocat
Aţi primit un răspuns legal corect.S-a vorbit de "şanse".
Eu vă relatez un caz recent: o situaţie similară a a dvs., copilul născut nerecunoscut iniţial.Apoi, domnul a recunoscut paternitatea ( la dvs., asta se va întâmpla după un proces lung de recunoaştere a filiaţiei!), a primit autoritate părintească comună ş program de vizită de 2 ori pe săptămână dupăamiaza şi weekendurile alternativ,împreună cu bunicii paterni.Fiindă copilul , necunoscându-i, a plâns şi nu voia să se despartă de mama,azi, mama plăteşte penalităţi, fiindcă instanţa a considerat-o vinovată pe mamă pentru refuzul copilului de a pleca cu cei 3-tata şi bunicii.
Atenţie ce vă doriţi!
Cu pensia alimentară, problema este că dacă domnul nu are bunuri pe numele lui şi nu lurează cu contract de muncă, poate să nu plătească, fiindcă nu aveţi ce executa silit!
Mulțumesc mult, sper sa găsesc un avocat bun la mine in oraș. Însă îmi este teama ca el fiind un om influent, nu va face altceva decât sa “cumpere” avocatul, de ce nu, și judecătorul..

Avocat Neagu Elena a scris:

Dacă tatal nu si-a dorit și nici nu își dorește acest copil( având alta relatie), plus dovezile mesajelor pe care le aveți, sigur ca sunt șanse foarte mari sa exercitati singura autoritatea parinteasca asupra copilului.
Cheltuielile cu onorariul de avocat și plata testului ADN trebuie sa le achitați dvs integral, urmând ca după finalizarea procesului sa vi le recuperați de la tătic.
Pensia se achita de la data deschiderii procesului( nu retroactiv) astfel încât orice luna întârziere ii cauzează copilului.
De asemenea, puteți solicita ca acesta sa va despăgubească și cu jumătate din cheltuielile pe care le-ati făcut cu sarcina, nașterea și lăuzia.
Ar fi indicat sa contactați un avocat și sa discutați în detaliu acest subiect.

În cazul acesta este preferabil sa va alegeți un avocat dintr-un alt oraș.
Accesați lista avocaților de pe forum și cautati.
~ Conținut șters la cerere ~