Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Buna ziua - potrivit O.U.G. nr.131 din 17 decembrie ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Buna ziua - potrivit O.U.G. nr.131 din 17 decembrie 2021 privind ...

Buna ziua

- potrivit O.U.G. nr.131 din 17 decembrie 2021 privind modificarea şi completarea unor acte normative, precum şi pentru prorogarea unor termene:
- Art. I - 1. - "(2) Instituţiile publice, ...., acordă, anual, în perioada 1 ianuarie 2019-31 decembrie 2026, vouchere de vacanţă în cuantum de 1.450 lei pentru un salariat."

Dar, în anul 2020 - nu ni s-au dat vouchere.

... pentru că:
potrivit O.U.G. nr.8 din 18 februarie 2021 privind unele măsuri fiscal-bugetare, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative:
- Art. I
Începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, în anul 2021, autorităţile şi instituţiile publice, ......, nu acordă voucherele de vacanţă prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 8/2009.....

Având în vedere cele de mai sus,
angajatorul trebuia și trebuie să dea salariaților vouchere de vacanță și în anul 2021 ?
Pentru anul 2021 nu se acordă voucherele de vacanţă prevăzute de Ordonanţa de urgenţă a Guvernului nr. 8/2009
Înseamnă că este o greșeală în O.U.G. nr.131 din 17 decembrie 2021 - că s-a inclus în perioadă și anul 2020 ?

De unde rezultă că în anul 2020 nu se acordă vouchere ?

In 2020, s-au acordat vouchere de vacanta ...
Scuze, în anul 2021 - nu s-au acordat vouchere de vacanță.

- O.U.G. nr.8 din 18 februarie 2021 privind unele măsuri fiscal-bugetare, precum şi pentru modificarea şi completarea unor acte normative:
Art. I
Începând cu data intrării în vigoare a prezentei ordonanţe de urgenţă, în anul 2021, autorităţile şi instituţiile publice, ...... nu acordă voucherele de vacanţă ....

Instituția noastră a acordat vouchere de vacanță - în cuantum de 1.450 lei /salariat:
- în anul 2018 - în perioada 01.07.2017 - 30.11.2018,
- în anul 2021
- și în anul 2022.

Știu că în anul 2019 - nu s-au acordat vouchere de vacanță.
Nici în anul 2020 - nu s-au acordat vouchere de vacanță.

Este greșit undeva ?
oanaportar, utilizator
Acordarea in anul 2021 ... era interzisa prin lege.