Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Calitate politist
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Calitate politist

Buna seara!

In urma unui accident auto suferit am fost sanctionat de catre un politist care nu este incadrat in Serviciul Rutier al Politiei Romane ci activeaza in cadrul Serviciului Judiciar.Probabil asta explica si faptul pentru care au refuzat sa faca calitatea lui de politist rutier in cele 3 adrese expediate catre IPJ unde isi desfasoara activitatea respectivul agent.
Intrebarea mea este daca un politist judiciar are dreptul de a face cercetari in cadrul unui accident auto si de a aplica sanctiuni contraventionale?

multumesc
erhabe, utilizator
Toti politisti rutieri trebuie sa fie si organe de cercetare ale politiei judiciare. Cu privire la raspunsul ce trebuia sa-l primiti, puteti actiona ( adaptand la situatia dvs) dupa urmatorul model: www.avocatnet.ro/forum/discu...
Serviciul Judiciar nu cred ca este una si aceasi cu Serviciul Rutier.