Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Daca cineva incalca legea si merge cu masina la rosu. ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Daca cineva incalca legea si merge cu masina la rosu. Exista ...

Daca cineva incalca legea si merge cu masina la rosu.
Exista o lege unde un politist poate sa faca doar o avertizare? Sau trebuie aplicat legea?
Multumesc
Nu exista o astfel de lege.
Multumes adica politistul trebuie sa aplica legea?
Da, de aia e făcută. Se cheamă cod rutier - OUG 195/2002.

Si in caz ca nu aplica legea este o infractiune ?
Nu.