avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 511 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Cum se pune in executare o persoana fizica? ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Cum se pune in executare o persoana fizica? cum aleg ...

Buna ziua!
Cum se pune in executare o persoana fizica?
cum aleg executorul care sa o puna in executare?
Buna ziua,

O persoana fizica se pune in executare in baza unui titlu executoriu, hotărârea judecătorească sau alt titlu. Ulterior obținerii titlului executoriu, va adresați executorului judecatoresc din circumscripția curţii de apel, după cum urmează:

a) în cazul urmăririi silite a bunurilor imobile, al urmăririi silite a fructelor prinse de rădăcini şi al executării silite directe imobiliare, executorul judecătoresc din circumscripţia curţii de apel unde se află imobilul;

b) în cazul urmăririi silite a bunurilor mobile şi al executării silite directe mobiliare, executorul judecătoresc din circumscripţia curţii de apel unde se află domiciliul ori, după caz, sediul debitorului, sau din circumscripţia curţii de apel unde se află bunurile; în cazul în care domiciliul sau, după caz, sediul debitorului se află în străinătate, este competent oricare executor judecătoresc;

c) în cazul executării silite a obligaţiilor de a face şi a obligaţiilor de a nu face, executorul judecătoresc din circumscripţia curţii de apel unde urmează să se facă executarea/
Ultima modificare: Joi, 9 Iunie 2022
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Pensie alimentara ,abandon adno adno Buna ziua!in urma divortului copilul mi a fost incredintat iar tatal obligat sa plateasca o pensie de 160 ron in 2006 iar de atunci eu am lasat sa plateasca ... (vezi toată discuția)
Executare silita credit din 2008 colibri123 colibri123 la un imprumut nevoi personale facut in 2008 ,la care nu am garantat cu nimic,ce consecinte pot fi ,in prezent nu lucrez nicaieri si execuorul este din alt ... (vezi toată discuția)
Stramutarea procesului missy999 missy999 Buna ziua! Am deschis proces de contestatie la executare, executarea fiind facuta de un executor din alt judet. Firma care a cerut sa fiu executata nu este din ... (vezi toată discuția)