Forum Discuţii juridice Executare silită Buna ziua! Cum se pune in executare o persoana fizica? ...
Discuție deschisă în Executare silită

Buna ziua! Cum se pune in executare o persoana fizica? cum aleg ...

Buna ziua!
Cum se pune in executare o persoana fizica?
cum aleg executorul care sa o puna in executare?
Buna ziua,

O persoana fizica se pune in executare in baza unui titlu executoriu, hotărârea judecătorească sau alt titlu. Ulterior obținerii titlului executoriu, va adresați executorului judecatoresc din circumscripția curţii de apel, după cum urmează:

a) în cazul urmăririi silite a bunurilor imobile, al urmăririi silite a fructelor prinse de rădăcini şi al executării silite directe imobiliare, executorul judecătoresc din circumscripţia curţii de apel unde se află imobilul;

b) în cazul urmăririi silite a bunurilor mobile şi al executării silite directe mobiliare, executorul judecătoresc din circumscripţia curţii de apel unde se află domiciliul ori, după caz, sediul debitorului, sau din circumscripţia curţii de apel unde se află bunurile; în cazul în care domiciliul sau, după caz, sediul debitorului se află în străinătate, este competent oricare executor judecătoresc;

c) în cazul executării silite a obligaţiilor de a face şi a obligaţiilor de a nu face, executorul judecătoresc din circumscripţia curţii de apel unde urmează să se facă executarea/
Cabinet de Avocat - Oancea Jasmine, Avocat