Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Daca intr-un proces civil paratul nu a fost prezent la ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Daca intr-un proces civil paratul nu a fost prezent la primele ...

Daca intr-un proces civil paratul nu a fost prezent la primele 3 termene din motive medicale si instanta deja s-a pronuntat asupra competentei si a incuviintat probele reclamantului, mai trebuie sa faca paratul precizari legat de competenta si durata procesului? Mai poate solicita sa i se incuviinteze si lui probe pe care nu le-a cerut prin intampinare ( de ex. interogatoriul reclamantului) ?
Multumesc anticipat
p649, utilizator
Daca nu a cerut probe prin intampinare este decazut. Tot ceea ce poate face este sa combata in fapt si drept probele si afirmatiile reclamantului.
Va multumesc frumos. Mai poate sa ceara interogatoriul in contraproba?
În mod normal, nu mai poate cere interogatoriul în contraproba, însă nu este exclus sa se poată face asta.
Discutați cu avocatul dumneavoastră sa stabiliți strategia și cum poate convinge instanța ca s ar putea lămuri situația de fapt prin intermediul acelui interogatoriu.
multumesc