Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA RO facturare se aplica in relatia B2B pentu livrari ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

RO facturare se aplica in relatia B2B pentu livrari intracomunitare?

RO FACTURARE se aplica in relatia B2B pentu livrari intracomunitare ?
george-neagu, moderator
Bună ziua,

Nu.
Aveți explicații detaliate în acest articol:
e-Factura: Contribuabilii nu trebuie să transmită facturi în sistem pentru livrările către clienți din străinătate
www.avocatnet.ro/articol_609...
Manuela Rășină, administrator
Buna ziua,
Nu imi este clar raspunsul dat, sunt doar interpretari de management. As dori un temei legal, explicit intrucat cei de la ANAF afirma fatul ca in baza relatiilor intre persoane juridice b2b nu conteaza tara, daca comercializez produse cu risc fiscal ridicat. Din moment ce ma inregistrez in RO e-facturare ca desfasor activitate cu produse cu risc fiscal ridicat atat pe teritoriul national cat si extern, eu trebuie sa aplic sistemul e-facturare pentru toti cliienti mei indiferent daca ei sunt inregistrati sau nu in sistem, conform noilor modificari. Eu ca furnizor respect legea. Efectiv nu mai stiu ce trebuie sa fac dupa raspunsul dat de dumneavoastra! Nu este ok raspunsul dat de cei de la ANAF? Nu va mai deranjati sa-mi dati copy-paste cu articole din lege ca le cunosc pe de rost. Eu as dori un raspuns clar cum trebuie sa procedez, sa ma inregistrez sau nu...., cum sa aplic legea corect. Va apreciez ca ati raspuns atat de repede la intrabarea mea, la ora 04:05 intrucat eu am pus intrebarea la 00:40
Driha, utilizator
Nu m-am ”deranjat” cu copy-paste din lege, ci v-am oferit posibilitatea să citiți explicații / interpretări oferite de specialiști.

As dori un temei legal, explicit intrucat cei de la ANAF afirma fatul ca in baza relatiilor intre persoane juridice b2b nu conteaza tara, daca comercializez produse cu risc fiscal ridicat.

Aveți o sursă pentru ce spuneți că a afirmat ANAF?

Manuela Rășină a scris:

Nu m-am ”deranjat” cu copy-paste din lege, ci v-am oferit posibilitatea să citiți explicații / interpretări oferite de specialiști.

As dori un temei legal, explicit intrucat cei de la ANAF afirma fatul ca in baza relatiilor intre persoane juridice b2b nu conteaza tara, daca comercializez produse cu risc fiscal ridicat.

Aveți o sursă pentru ce spuneți că a afirmat ANAF?
Nu doamna scumpa a fost o interpetare gresita a unei colege pt asta am intrebat nicaeri eu nu am vazut asta am ramas si eu mirata.Am vrut sa ma conving ca nu este adevarat.Va multumesc mult pt raspuns va cer scuze.