Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Buna ziua .Am un dosar de pretentii pe legea 677/2001 ...
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Buna ziua .Am un dosar de pretentii pe legea 677/2001 /abrogata,deoarece ...

Buna ziua .Am un dosar de pretentii pe legea 677/2001 /abrogata,deoarece faptele s-au savarsit in anul 2018.La art.18 legea prevedea ca actiunea e scutita de taxa de timbru .Dece sunt obligat sa platesc taxa de timbru? Care este temeiul legal?La data de 07.06.2022 ICCJ mi-a respins actiunea de recurs ca nefondata ,in acest dosar avand ca obiect pretentii.Precizez ca nu a fost respectata procedura de filtrare a recusului deoarece ,nu s-a intocmit un raport in acest sens ,doar s-a stabilit termen de judecata cu citarea partilor.
1.Nu s-au respectat prevederile art.487 din NCPC si implicit Legea nr.76/24.05.2012 (actualizata) pentru punerea in aplicare a legii 134/2010 privind Codul de Procedura Civila, prin lipsa din dosar a Raportului privind admisibilitatea in principiu a recursului ,care trebuia intocmit in termen de 30 de zile de la data repartizarii dosarului de catre completul de filtru
2.Nu s-a intocmit si inaintat Raportul de admisibilitate in principiu (raport care se întocmeşte numai în procedura de filtrare ,cand recursul este soluţionat de instanţa supremă)
de catre judecatorul raportor din completul de filtru si nu exista dovada de comunicare catre partile procesuale, neputand asfel sa-mi prezint punctele de vedere personale ,fiindu-mi incalcat dreptul la un proces echitabil.Astept un raspuns pertinent de la un fost magistrat , avocat sau alt specialist in drept civil macar pentru o reparative morala.
Cu consideratiune

comanescudumitru2014@gmail.com, utilizator