Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Zgomot deranjant
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Zgomot deranjant

La demisolul blocului in care locuiesc se gaseste o firma care are amplasate mai multe ventilatoare care functioneaza continuu 24 de ore, facand un zgomot deranjant. Care sunt conditiile de functionare a unei astfel de firme si ce se poate face ?
Se poate reclama la politie nerespectarea art. 25 si 26 din legea 61/1991.
[ link extern ]
Se poate verifica daca la momentul obtinerii autorizatiei de functionare s-au respectat cerintele fie:
- ale art. 42 din legea 230/2007 :[ link extern ]
- ale art. 40 din legea 196/2018 : [ link extern ]
Aceste documente ar trebui sa vi se poata da in copie (daca exista) de catre presedintele de asociatie, la o cerere facuta conform art. 28 din legea 196/2018.
Daca sunt nereguli, puteti reclama vinovatii din asociatie, conform art. 102 din legea 196/2018.
Daca sunt nereguli in obtinerea autorizatiei de functionare, fara avizul celor din asociatie, atunci puteti face o reclamatie la primarie pentru neregulile respective.
Pentru zgomotul produs puteti sesiza DJSP (creaza disconfort locatarilor) si Agentia teritoriala de mediu (polueaza fonic, mediul inconjurator). Se va face ancheta si se vor stabili masuri, posibil amenda contraventionala.
Cel mai probabil, ventilatoarele sunt montate defectuos (lipsa pufere din cauciuc, care sa preia vibratiile).
Politia nu mai aplica sanctiuni in temeiul disp L nr 61/1991 art 25 pentru simplul motiv ca nu poate face dovada ca zgomotul se incadreaza sau depaseste pragul fonic admis
Unica autoritate care beneficiaza de baza tehnica pentru masurat valoarea zgomotelor respectiv detine sonometre este agentia nationalade protectie a mediului care realizeaza masuratori,verificari la persoane fizice in mod gratuit
Pragul fonic admis in spatii cu destinatia de locuit,conform modificari si actualizari norme este de 35 db ziua
Aerul conditionat(unitatea exterioară) montat pe fațada blocurilor de locuințe are un nivel sonor de 62 dB(A).Și sunt multe,e plină fațada blocurilor.
Nu exista nici un prag fonic si nici o obligativitate pentru politie sa masoare asa ceva. Cititi legea 61/1991, inainte de a dezinforma. Este a N-a oara cind scrieti asemenea prostii. Nu v-ati plictisit ?

ynocentta a scris:

Politia nu mai aplica sanctiuni in temeiul disp L nr 61/1991 art 25 pentru simplul motiv ca nu poate face dovada ca zgomotul se incadreaza sau depaseste pragul fonic admis
Unica autoritate care beneficiaza de baza tehnica pentru masurat valoarea zgomotelor respectiv detine sonometre este agentia nationalade protectie a mediului care realizeaza masuratori,verificari la persoane fizice in mod gratuit
Pragul fonic admis in spatii cu destinatia de locuit,conform modificari si actualizari norme este de 35 db ziua