avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2032 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna ziua, am fost trimisă în judecată în anul ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna ziua, am fost trimisă în judecată în anul 2020 pentru ...

Buna ziua.....am fost trimisă în judecată în anul 2020 pentru o faptă de fals în acte și complicitate la înșelăciune....doresc sa știu dacă la următorul termen pot invoca prescripția cf.deciziei CCR din mai 2022.
Da, puteți invoca dar este bine sa aveți avocat.
Nu este asa de simpla situatia juridică.
De pilda, și ICCJ are anumite probleme juridice pe care vrea sa le lămurească în legătură cu aceasta instituție juridică.

Avocatul poate gândi strategic pentru ca avocatii sunt plătiți și pentru a gândi nu doar pentru a vorbi, asa cum s-a înrădăcinat în mod eronat în mintea oamenilor simpli.
Poate ca nu este bine sa va grăbiți.
Daca pune instanta în discuție sa va angajati avocat.
Exista și aceasta posibilitate.
Cum spuneam, nu este atât de simpu precum pare și este cam haos în justiție în prezent.
Unii au fost și condamnați...
Aveti aici niște aspecte juridice de analizat ca sa înțelegeți:

www.avocatnet.ro/forum/discu...
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Ok,, mulțumesc

Ultima modificare: Marți, 14 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator
Sfatul meu este sa nu va grăbiți.
Daca ati citit ce este scris la acele link-uri ati cam înțeles...

Daca nu se termina procesul la următorul termen așteptați.
Daca va pune instanta în discuție decizia CCR cereți termen sa va angajati avocat.

Judecatorii sunt foarte derutați, sau, pur și simplu va pot condamna, acesta fiind trendul...din câte am înțeles...

Eu nu am niciun caz pe prescripție.
Ori nu am avut nevoie de decizia CCR ori s-au grăbit parchetele...
Pun presiune dacă am clientul arestat.
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Pai daca judecătorul pune în discuție prescripția cf.deciziei CCR pentru ce mai am nevoie de avocat....?
Ultima modificare: Marți, 14 Iunie 2022
Manuela Rășină, administrator
Ca sa va pregătiți apărarea.
Faptul ca, pune în discuție nu înseamnă că va va ajuta acest lucru.
Poate constata ca decizia CCR nu se aplica în cazul dvs.
Nu ati citit ce v-am dat în link-uri?

Aveti niște repere extrem de relevante pentru o analiza juridica aprofundata.
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

Alte discuții în legătură

Decizia curții constituționale din data de 26 mai 2022 de admitere ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Decizia Curții Constituționale din data de 26 mai 2022 de admitere a excepției de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 155 alin. (1) din Noul ... (vezi toată discuția)
Buna seara! cine beneficiază de aceasta modificare a legii prescriptiei? ... andreearb.05 andreearb.05 Buna seara! Cine beneficiază de aceasta modificare a legii prescriptiei? Sau cum se procedează sa invocam aceasta modificare pentru înlăturarea pedepsei ... (vezi toată discuția)
Mediere Bunicutza Bunicutza Bună....am un dosar pe rol unde sunt acuzată de complicitate la tentativa de înșelăciune și fals în înscrisuri....nu exista prejudiciu....fapta ... (vezi toată discuția)