Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! Cine beneficiază de aceasta modificare a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! Cine beneficiază de aceasta modificare a legii prescriptiei? ...

Buna seara! Cine beneficiază de aceasta modificare a legii prescriptiei? Sau cum se procedează sa invocam aceasta modificare pentru înlăturarea pedepsei și obținerea unei posibile liberări sau orice altceva…? Nu știu dacă m-am exprimat corect încât sa primesc un răspuns potrivit, se deschide un proces sau vine de la sine?
Buna seara! Care modificare a legii prescriptiei?
Nu vine nimic de la sine.
Aveti nevoie de avocat deoarece nu este asa simplu cum pare.
Unele instante au aplicat pentru condamnare și vechiul Cod penal pentru condamnare din câte am înțeles.Este nelegal dar este haos în justitie.
Incercati sa va angajati avocat foarte bun.

Decizia CCR produce efecte juridice în anumite condiții.
Daca sunteți condamnat definitiv situatia este și mai complicată.

Ca sa înțelegeți cât de complicată este situatia:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ] /

În cazul Elenei Udrea nu a fost aplicabilă decizia CCR care va interesează deoarece nu s-a împlinit termenul de prescripție a răspunderii penale:

[ link extern ] /

În cazul lui Sorin Oprescu am impresia ca s-a implinit termenul de prescripție.
El este liber în Grecia.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat