avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 821 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Buna seara! Cine beneficiază de aceasta modificare a ...
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Buna seara! Cine beneficiază de aceasta modificare a legii prescriptiei? ...

Buna seara! Cine beneficiază de aceasta modificare a legii prescriptiei? Sau cum se procedează sa invocam aceasta modificare pentru înlăturarea pedepsei și obținerea unei posibile liberări sau orice altceva…? Nu știu dacă m-am exprimat corect încât sa primesc un răspuns potrivit, se deschide un proces sau vine de la sine?
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 12:37, 13 Iunie 2022
Buna seara! Care modificare a legii prescriptiei?
Nu vine nimic de la sine.
Aveti nevoie de avocat deoarece nu este asa simplu cum pare.
Unele instante au aplicat pentru condamnare și vechiul Cod penal pentru condamnare din câte am înțeles.Este nelegal dar este haos în justitie.
Incercati sa va angajati avocat foarte bun.

Decizia CCR produce efecte juridice în anumite condiții.
Daca sunteți condamnat definitiv situatia este și mai complicată.

Ca sa înțelegeți cât de complicată este situatia:

www.avocatnet.ro/forum/discu...

[ link extern ] /

În cazul Elenei Udrea nu a fost aplicabilă decizia CCR care va interesează deoarece nu s-a împlinit termenul de prescripție a răspunderii penale:

[ link extern ] /

În cazul lui Sorin Oprescu am impresia ca s-a implinit termenul de prescripție.
El este liber în Grecia.
Ultima modificare: Luni, 13 Iunie 2022
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Bună ziua la început de luna mai am furat dintr un magazin ... AnaMaria127383 AnaMaria127383 Bună ziua La început de luna mai am furat dintr un magazin Am fost după la poliție la amprentate Au trecut 2 luni și nu am mai fost telefonata ... (vezi toată discuția)
Buna ziua, am fost trimisă în judecată în anul 2020 pentru ... Bunicutza Bunicutza Buna ziua.....am fost trimisă în judecată în anul 2020 pentru o faptă de fals în acte și complicitate la înșelăciune....doresc sa știu dacă la ... (vezi toată discuția)
Decizia curții constituționale din data de 26 mai 2022 de admitere ... CLAUDIU LASCOSCHI CLAUDIU LASCOSCHI Decizia Curții Constituționale din data de 26 mai 2022 de admitere a excepției de neconstituționalitate a dispozițiilor art. 155 alin. (1) din Noul ... (vezi toată discuția)