Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua. Locuiesc intr un apartament la bloc. ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua. Locuiesc intr un apartament la bloc. Vecinul de deasupra ...

Bună ziua. Locuiesc intr un apartament la bloc. Vecinul de deasupra renovează și ne a anunțat ca renovează. Întrebarea mea este - exista o lege sau e reglementare care sa precizeze durata de timp a lucrării? Adică poate sa renoveze timp de un an câte puțin când are el chef ? Și de ce nu exista o lege clara a orelor de renovare pe timpul zilei , singura referire facandu se la legea 61?
1.Nu.
2.Da.Poate nu e vorba de chef, ci de bani, lucrători disponibili, etc. E obligat să respecte orarul de liniște conform legii 61/1991.
3.Pentru ca nu există vreo lege a... renovării.

Nu exista termen pentru renovare
Legea nr 61/1991 republicata completa prevede concret programul de liniste
Știu un caz în care o persoana renovează un apartament de 1 an și ceva . Adică vine sambata o ora , doua , face gălăgie ca masina de găurit etc... primaria a spus clar ca nu exista o reglementare clara. Și cine trebuie sa facă reglementari ?

latka a scris:

1.Nu.
2.Da.Poate nu e vorba de chef, ci de bani, lucrători disponibili, etc. E obligat să respecte orarul de liniște conform legii 61/1991.
3.Pentru ca nu există vreo lege a... renovării.

Parlamentul legifereaza.
In speta parlamentarii pot aduce modificari si completari la legea Nr 196/2018 care guverneaza infiintarea,organizarea si functionarea asociatiilor de proprietari
Atat timp cat se respecta programul de liniste ,nu aveti ce sa faceti