Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Înăsprirea legislației pentru vecinii zgomotoși ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Înăsprirea legislației pentru vecinii zgomotoși și agresivi

Inasprirea legislatiei pentru vecinii zgomotosi si agresivi - dezbatere legislativa

Revin cu o problemă eternă.
Vecinii zgomotoși, care nu te lasă să te odihnești.
Si agresivi. Dacă îndrăznești să vorbești cu ei,sa rezolvi amabil,civilizat îți arată ei "cine e șeful,cine e mai tare" la amenințări și bătaie.
Te prind ei "la înghesuială " pe scară ca doar sunteți vecini dacă îndrăznești să îi reclami la poliție.

Poliția din păcate, în multe cazuri,nu poate face mare lucru.
Legislația în România e deficitară și nu prea se poate aplica.
Legea 61/1991 la art.2/26 precizează contravenția, dar e greu de probat și de constatat de poliție de multe ori.
Așa că mulți stau cu teamă și îndura lipsa de educație și civilizație a semenilor.

Oare nu ar fi nevoie de o înăsprire drastica a legislației pentru vecinii care deranjează în orele legale de liniște și tot ei amenință?!

Legat de amenințări intra totuși sub incidența penalului,dar și aici nu se iau mereu în serios și considerare. Se merge pe ideea: a fost omul intr-o dispoziție proastă, a fost nervos....sa amenințe în continuare și tu sa continui sa stai cu frică. Sa nu deschizi gura.Sa taci.

Si aici ar trebui înăsprită și aplicată legea pentru a descuraja astfel de apucături.

- editat de admin: nu puteți promova petiții pe forum -
Manuela Rășină, administrator
Este situatie des intalnita in cazul locatarilor din blocurile de locuit in comun
Este situatie delicata deoarece nici politia nu poate aplica sanctiuni deoarece nu poate concluziona asupra valorii zgmotelor=pragul fonic admis
Poate concluziona, nu exista nici un prag fonic. Studiati temeinic legea/legile inainte de a posta.
latka, utilizator