avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 2031 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Tatal meu a decedat lasand in urma sotia ,3 copii si 3 ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Tatal meu a decedat lasand in urma sotia ,3 copii si 3 nepoti ...

Tatal meu a decedat lasand in urma sotia ,3 copii si 3 nepoti ,unul major ,2 minori la data dezbaterii succesiunii.La succesiunea dupa el,copiii au renuntat la mostenirea dupa tatal lor,sotia intrand in posesia bunurilor .Tot citind pe forum,am inteles ca ,cei trei copii renuntand,mostenitori ai tatalui ar fi devenit si cei 3 nepoti in nume propriu.Dar la notariat,in timpul succesiunii,nu ne a intrebat nimeni nimic de cei 3 nepoti ,de ce nu particicipa la succesiune sau ceva de genul asta!Este aceasta succesiune legala?Dupa moartea mamei cei 3 copii pot intra fara probleme in posesia mostenirii dupa mama lor ?Nepotii pot contesta succesiunea dupa bunicul lor?(Daca da,exista un termen dupa care nu mai pot face asta?)Multumesc

Alte discuții în legătură

Bună ziua! tatăl meu a decedat în 14 august 2023. ca si moștenitori ... nimenea nimenea Bună ziua! Tatăl meu a decedat în 14 august 2023. Ca si moștenitori sunt mama și 2 copii. Am vrea sa demaram succesiunea după decesului tatălui. Ca si ... (vezi toată discuția)
Moștenire Rzsolt Rzsolt Bună ziua. Intrebarea este pentru părinții mei. Părinții mei locuiesc de 25 de ani la casa părintească. Fratii tatălui acum vor să ceară partea lor. ... (vezi toată discuția)
Mostenire dupa persoana decedata Andrea9631 Andrea9631 Buna ziua, In 2008 decembrie 21 a decedat bunicul meu iar la 3 zile dupa, in 24 decembrie a decedat si tatal meu. Cand s-a facut mostenirea dupa bunicul ... (vezi toată discuția)