Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Legea 19/2000 sectiunea a 6-a, art.76, alin. 2
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Legea 19/2000 sectiunea a 6-a, art.76, alin. 2

Va rog sa ma lamuriti asupra interpretarii acestui articol (art.67 alin. 2)
Citez :"Cuantumul pensiei stabilit conform aliniatului 1 se majoreaza cu suma corespunzatoare contributiei pentru asigurarile sociale de sanatate,datorata potrivit legii."
In talonul meu de pensie CASS=62lei ; impozit 172 lei.Pensie bruta 2136, pensie neta 1902.
Aceasta prevedere legala din Legea 19/2000 nu se aplica la nici un pensionar din Romania.
Cum se explica legal aceasta situatie?
Alineatul 2 al art. 76 din Legea nr. 19/2000 este o prevedere legala caduca.
Prin adoptarea Legii nr. 95/2006 privind reforma in domeniul sanatatii, aceasta prevedere a fost, implicit, abrogata.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
legea 95 /2006 nu abroga art 76/2 din l19 /2000 si aceasta prevedere [76.2 nu afost aplicata ni-ci-o data un furt de proportii pe seama pensionarului roman .am sa va mai aduc la cunostinta zeci de cazurii de nerespectarea ,legi 19 cu buna stiinta si rea voiinta de catre cnsap numai in devfavoarea pensionarilor
Stimate domn, abrogarea unei prevederi legale nu este obligatoriu sa fie expresa. Alineatul (2) al art. 76 din Legea nr. 19/2000 a fost aplicat pana in 2006.
In privinta furturilor, sesizati organele competente.
Va sugerez, de asemenea, sa cititi pct. 2.11 din Regulamentul de postare.

Consilier juridic,
Gabriela Pintea
~ Conținut șters la cerere ~
1. Incepand cu data de 01.04.2001, de cand se aplica Legea 19/2000, pensionarii sunt asigurati la Sanatate.
2. Contributia CASS este platita de stat chiar daca nu a fost inscrisa pe talonul de pensie.
3. La ce va folosea daca era scrisa suma (contributia CASS) si apoi vi se retinea?
4. Se para ca "furtul" este imaginar!?