Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Sindicate si organizatii sindicale .
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Sindicate si organizatii sindicale .

Buna ziua

Doresc sa ca intreb daca la infiintarea unui sindicat,pot face parte din organul de conducere si persoane care fac parte din conducerea unei societati.
Mentionez ca persoanele la care fac referinta, ocupa functia de la sef birou la sef serviciu iar datorita functie, ar putea constrange angajatii sa adere in aceasta organizatie sindicala.
Pot contesta in instanta decizia de acordare a personalitatii juridice si infiintarea acestei organizatii? Inca se afla in termenul de contestare de 15 zile. Va multumesc
george-neagu, moderator