Forum Discuţii juridice PFA, II, AF - Persoana fizica ... Pot face transport in regim de inchiriere cu masina ...
Discuție deschisă în PFA, II, AF - Persoana fizica autorizată, Întreprindere individuală, Asociaţie familială

Pot face transport in regim de inchiriere cu masina proprietate personala?

Buna ziua . Pot face transport in regim de inchiriere cu masina proprietate personala?
george-neagu, moderator
Ca sa puteti desfasura aceasta activitate care este una comerciala, economica in primul rand trebuie ca dvs sa va infiintati un pfa/srl. Ulterior faceti comodat intre dvs ca proprietar al auto si entitatea juridica care desfasoara transporturi.
Buna ziua . Este necesar sa ai casa de marcat pentru activitatea de ride sharing?
Raspuns ANAF: Potrivit dispozițiilor alin. (2) al ART. 21 din Ordonanţa de urgenţă Nr. 49/2019 privind activităţile de transport alternativ cu autoturism şi conducător auto, în cazul în care se încasează direct de la pasager, integral sau parţial, cu numerar sau prin utilizarea cardurilor de credit/debit sau a substitutelor de numerar, contravaloarea serviciului prestat, operatorul de transport alternativ are obligaţia de a utiliza aparat de marcat electronic fiscal, în conformitate cu dispoziţiile Ordonanţei de urgenţă a Guvernului nr. 28/1999 privind obligaţia operatorilor economici de a utiliza aparate de marcat electronice fiscale, republicată, cu modificările şi completările ulterioare, de a emite şi înmâna bon fiscal pasagerului, precum şi de a emite factură la solicitarea acestuia.
Configuraţia, precum şi caracteristicile tehnice şi funcţionale ale aparatelor de marcat electronice fiscale definite la art. 3 alin. (2) din OUG nr. 28/1999 sunt stabilite prin normele metodologice de aplicare a ordonanţei de urgenţă (HG nr. 479/2003, republicată, cu modificările și completările ulterioare).
Buna ziua,
Trebuie sa detineti o entitate comerciala si sa perfectati un contract de comodat, in ceea ce priveste utlizarea masinii personal, in scopul de a derula activitatea comerciala.