Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua, Aș dori opinii de specialitate pentru ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua, Aș dori opinii de specialitate pentru următoarea ...

Bună ziua,
Aș dori opinii de specialitate pentru următoarea situație:
În cazul personalului contractual dintr-o instituție publică, există vreo dispoziție legală care să interzică transformarea unui contract de munca pe durata determinata, intr-unul pe durata nedeterminata, în conditiile în care salariatul pe determinată a susținut deja concurs pentru ocuparea postului temporar vacant, conform HG 286/2011 (inlocuiește un salariat cu CIM suspendat până la finele lunii iulie)?
Menționez ca în statul de funcții există un post vacant de natura celui ocupat de salariatul pe durată determinată.
Prin raportare la art. 86 din Codul Muncii, care stipulează obligația angajatorului de a informa salariatul cu CIM pe determinată despre locurile vacante și de a îi asigura condiții egale de acces la acestea în aceleași condiții cu cele ale salariaților angajați pe perioadă nedeterminată, s-ar înțelege un nou concurs? Sau se poate transforma direct, prin act adițional, durata CIM existent, în perioadă nedeterminată, în baza art. 17 Codul Muncii?
Mulțumesc pentru opinii!
Nu există dispoziție legală care să interzică transformarea unui contract de munca pe durata determinata, intr-unul pe durata nedeterminata ...