avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 559 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot sa montez camere video la balconul unui apartament ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot sa montez camere video la balconul unui apartament care sa ...

Pot sa montez camere video la balconul unui apartament care sa monitorizeze mașină proprie sau trebuie autorizație și acordul cuiva?
Cel mai recent răspuns: Simona radu , utilizator 18:25, 27 Iunie 2022
Puteți monta camera.

Nu va trebuie camere, ci o cameră, nu ar exista justificare pentru mai multe.

În anumite condiții da, este o utilizare în interes personal :
1. Focalizarea camerei să cuprindă cât mai strict zona de interes.
2.Nu difuzați absolut niciodată în medii externe, nu distribuiți prietenilor sau cunoscuților imagini surprinse de acel sistem de supraveghere.
3.Nu înregistrați mai mult de 30 de zile.

E foarte posibil ca vecini de ai dvs. să vă reclame la ANSPDCP, așa că trebuie să fiți pregătit să demonstrați conformarea cu cerințele GDPR. În esență ele sunt cele expuse mai sus.
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2022
latka, moderator
Mulțumesc pentru răspuns!
Buna ziua,

Daca utlizati un sistem care sa surprinda imagini de pe proprietatea dumneavoastra, legislatia privind protectia datelor cu caracter personal nu vi se aplica.

Daca, insa, sunt filmate curtile vecinilor, aleile, spatiile publice, atunci legislatia GDPR va este aplicabila.


Asadar, existenta camerelor CCTV trebuie semnalizata, cu o pictograma, prin care le aduceti la cunostinta tertelor persoane surprindeti imagini, prin intermediul unei filmari.

Prelucrarea imaginilor trebuie realizata la minim, anume sa supravegheati anume zone, pentru a va atinge scopurile.

Totodata, utilizarea filmarilor nu trebuie realizata in scop de spionaj.

Vecinii pot fi instiintati si consultati, in acest sens.

Da camera va surprinde imagini cu mașină proprie dar și cu ale vecinilor fiind o parcare comuna . Voi înștiința vecinii cu privire la montarea camerei și voi pune și anunț . Mulțumesc pentru răspuns

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

E legală camera de supraveghere? JURJIUROZ1977 JURJIUROZ1977 Buna ziua! De câteva luni de zile cam la câteva seri niste derbedei de copii sau adolescenți arunca cu oua, pietre sau alte obiecte spre geamul meu de la ... (vezi toată discuția)
Camere de supraveghere pe fațada blocului mark094 mark094 Bună ziua, Am citit mai multe întrebări legate de montarea unei camere de supraveghere la bloc (montată pe fațadă cu scopul de a supraveghea mașina ... (vezi toată discuția)
Buna ziua .doresc sa imi răspundeți ce prevede legea cu privire ... GABYCJ GABYCJ Buna ziua .Doresc sa imi răspundeți ce prevede legea cu privire la montarea camerelor de supraveghere pentru o parcare privata exterioara. Eu împreună cu ... (vezi toată discuția)