Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... e legală camera de supraveghere?
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

e legală camera de supraveghere?

Buna ziua!
De câteva luni de zile cam la câteva seri niste derbedei de copii sau adolescenți arunca cu oua, pietre sau alte obiecte spre geamul meu de la balcon și de la camera dar și al vecinului. Cum as putea instala o camera de supraveghere legal? înainte să îmi fie spart geamul.....
Camera ar fi montata la balcon și dă spre gradina din fata balconului și spre aleea de la bloc, de pe alee arunca copii, deci e necesar să surprindă și drumul.
JURJIUROZ1977, utilizator
Gasiti informatii utile aici: [ link extern ] /
Buna ziua,

Daca utlizati un sistem care sa surprinda imagini de pe proprietatea dumneavoastra, legislatia privind protectia datelor cu caracter personal nu vi se aplica.

Daca, insa, sunt filmate curtile vecinilor, aleile, spatiile publice, atunci legislatia GDPR va este aplicabila.

Asadar, existenta camerelor CCTV trebuie semnalizata, cu o pictograma, prin care le aduceti la cunostinta tertelor persoane surprindeti imagini, prin intermediul unei filmari.

Prelucrarea imaginilor trebuie realizata la minim, anume sa supravegheati anume zone, pentru a va atinge scopurile.

Totodata, utilizarea filmarilor nu trebuie realizata in scop de spionaj.

Vecinii pot fi instiintati si consultati, in acest sens.