Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... timp liber acordat in compensarea orelor lucrate peste ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

timp liber acordat in compensarea orelor lucrate peste norma

Buna seara. as vrea sa stiu daca in conditiile in care programul meu de lucru este 12/36 si intr-o luna lucrand la acest program adun de exemplu 20 ore peste norma lunii respective, am dreptul sa renunt la plata lor si sa solicit compensarea cu timp liber acordat.
Nu aveți niciun astfel de drept, mai întâi este compensarea și in cazul in care aceasta nu este posibila atunci vine plata.