Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... bună ziua, as dori sa știu dacă mama mea poate sa ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

bună ziua, as dori sa știu dacă mama mea poate sa renunte in ...

bună ziua as dori sa știu dacă mama mea poate sa renunte in favoarea mea la dreptul de mostenitor ? va mulțumesc
Buna ziua,
Mama dvs. poate sa renunte la mostenire neconditionat.
Se va considera ca este straina de mostenire si se va imparti totul in cote legale intre ceilalti mostenitori, ca si cum mama dvs. nu ar fi existat.
Daca ea este unica mostenitoare (nu mai are si alti frati/surori) atunci veti urca in grad dvs. si veti avea vocatie succesorala.
Ar putea face si donatie de drept de mostenitor in favoarea mea suntem 2 frati !!! si cum mama este bolnavă am hotarat de bun acord eu si mama și fratele ca mama sa îmi doneze drptul de mostenitor este possibil?

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Mama dvs. poate sa renunte la mostenire neconditionat.
Se va considera ca este straina de mostenire si se va imparti totul in cote legale intre ceilalti mostenitori, ca si cum mama dvs. nu ar fi existat.
Daca ea este unica mostenitoare (nu mai are si alti frati/surori) atunci veti urca in grad dvs. si veti avea vocatie succesorala.

Este posibil după ce dezbateti succesiunea.
Despre a cui mostenire vorbiti? ca nu se intelege; nimeni nu poate renunta la o mostenire in favoarea cuiva sau in defavoarea cuiva; renuntarea este pura si simpla, renuntatorul se considera ca nu exista, partea lui revenind celorlalti mostenitori, in ordine. Dar, inca o data, nu se intelege despre a cui mostenire vorbiti? Ca nu e nici un decedat in chestiune ...
Bună ziua am avut o mătușa care a murit și nu a avut copi. Singurele rude sunt nepoți de frate și copii lor , 1 mama mea este nepoata de frate al mătușii !!! cum dansa mătușa a facut testamentul pe o persoana care nu este ruda , vrem sa il contestam, mama este bolnavă psihic !!! și unchiul a renunțat la dreptul de mostenitor. Conform legi mama ar fi singura moștenitoare legala , inaintea copilului. Cum mama nu poate fi prezenta la desbaterea succesorală mia făcut o procura cum că sa o reprezint eu fiul , pentru a simplifica procedura ? exista posibilitatea ca să pot semna eu în locul mamei la notar ?

irina.pricop a scris:

Despre a cui mostenire vorbiti? ca nu se intelege; nimeni nu poate renunta la o mostenire in favoarea cuiva sau in defavoarea cuiva; renuntarea este pura si simpla, renuntatorul se considera ca nu exista, partea lui revenind celorlalti mostenitori, in ordine. Dar, inca o data, nu se intelege despre a cui mostenire vorbiti? Ca nu e nici un decedat in chestiune ...

Smeraldo, utilizator