Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare subterana ocupata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare subterana ocupata

Cineva mi-a ocupat locul de parcare subteran intr-o parcare rezidentiala subterana. Am acte pe acel loc. Si-a demontat si numerele de inmatriculare deci nu pot identifica proprietarul. Am chemat o platforma sa-i scot masina de pe loc. Unde as putea sa-i duc masina astfel incat sa nu am probleme dpdv legal?
fiordul, utilizator
Pentru masini parcate ilegal si ridicate, primaria are locuri speciale pentru a fi depozitate masinile respective. Soferul platformei de ridicare ar putea cunoste acele locuri, in conditiile in care ridicarea s-a efectuat cu stiinta primariei.
Din pacate fiind o parcare privata nu are legatura cu primaria.

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru masini parcate ilegal si ridicate, primaria are locuri speciale pentru a fi depozitate masinile respective. Soferul platformei de ridicare ar putea cunoste acele locuri, in conditiile in care ridicarea s-a efectuat cu stiinta primariei.

O scoateți de acolo și o lăsați într-o parcare publica. Legislativ nu cred ca exista o prevedere pentru un asemenea caz, mai ales că i-a luat numerele.
latka, moderator
Dv ca si persoana fizica nu detineti autoritatea si competenta sa dispuneti dupa propriul interes de bunul mobil proprietatea tertului
Chiar daca este parcare privata,sesizati oficial autoritatile in drept respectiv politia rutiera care detine baza tehnica si poate identifica proprietarul vehiculului-chiar si fara numarul de inmatriculare
Nu va hazardati sa interveniti sa muttai vehiculul, ,nu cunoasteti statutul acestuia,poate fi furat si daca intelegeti sa il ridicati puteti fi acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala
Multumesc, dar imi puteti spune ce legatura are politia rutiera cu locul meu de parcare privata? Pot face o sesizare la politia rutiera dupa ce am tractat masina astfel incat sa-i informez? Credeti ca este in regula?

ynocentta a scris:

Dv ca si persoana fizica nu detineti autoritatea si competenta sa dispuneti dupa propriul interes de bunul mobil proprietatea tertului
Chiar daca este parcare privata,sesizati oficial autoritatile in drept respectiv politia rutiera care detine baza tehnica si poate identifica proprietarul vehiculului-chiar si fara numarul de inmatriculare
Nu va hazardati sa interveniti sa muttai vehiculul, ,nu cunoasteti statutul acestuia,poate fi furat si daca intelegeti sa il ridicati puteti fi acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala