avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 604 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Parcare subterana ocupata
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Parcare subterana ocupata

Cineva mi-a ocupat locul de parcare subteran intr-o parcare rezidentiala subterana. Am acte pe acel loc. Si-a demontat si numerele de inmatriculare deci nu pot identifica proprietarul. Am chemat o platforma sa-i scot masina de pe loc. Unde as putea sa-i duc masina astfel incat sa nu am probleme dpdv legal?
Ultima modificare: Sâmbătă, 25 Iunie 2022
fiordul, utilizator
Cel mai recent răspuns: fiordul , utilizator 12:43, 26 Iunie 2022
Pentru masini parcate ilegal si ridicate, primaria are locuri speciale pentru a fi depozitate masinile respective. Soferul platformei de ridicare ar putea cunoste acele locuri, in conditiile in care ridicarea s-a efectuat cu stiinta primariei.
Din pacate fiind o parcare privata nu are legatura cu primaria.

POPA GHEORGHE a scris:

Pentru masini parcate ilegal si ridicate, primaria are locuri speciale pentru a fi depozitate masinile respective. Soferul platformei de ridicare ar putea cunoste acele locuri, in conditiile in care ridicarea s-a efectuat cu stiinta primariei.

O scoateți de acolo și o lăsați într-o parcare publica. Legislativ nu cred ca exista o prevedere pentru un asemenea caz, mai ales că i-a luat numerele.
Ultima modificare: Duminică, 26 Iunie 2022
latka, moderator
Dv ca si persoana fizica nu detineti autoritatea si competenta sa dispuneti dupa propriul interes de bunul mobil proprietatea tertului
Chiar daca este parcare privata,sesizati oficial autoritatile in drept respectiv politia rutiera care detine baza tehnica si poate identifica proprietarul vehiculului-chiar si fara numarul de inmatriculare
Nu va hazardati sa interveniti sa muttai vehiculul, ,nu cunoasteti statutul acestuia,poate fi furat si daca intelegeti sa il ridicati puteti fi acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala
Multumesc, dar imi puteti spune ce legatura are politia rutiera cu locul meu de parcare privata? Pot face o sesizare la politia rutiera dupa ce am tractat masina astfel incat sa-i informez? Credeti ca este in regula?

ynocentta a scris:

Dv ca si persoana fizica nu detineti autoritatea si competenta sa dispuneti dupa propriul interes de bunul mobil proprietatea tertului
Chiar daca este parcare privata,sesizati oficial autoritatile in drept respectiv politia rutiera care detine baza tehnica si poate identifica proprietarul vehiculului-chiar si fara numarul de inmatriculare
Nu va hazardati sa interveniti sa muttai vehiculul, ,nu cunoasteti statutul acestuia,poate fi furat si daca intelegeti sa il ridicati puteti fi acuzat de savarsirea de fapte sub incidenta penala

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Loc de parcare subteran ocupat abuziv Silviu A. Silviu A. Buna ziua. Detin un loc de parcare subteran intr-un complex rezidential din sectorul 6. Detin toate actele necesare pentru a demonstra ca este proprietate ... (vezi toată discuția)
Parcare privată ocupată Gabriela_10 Gabriela_10 Buna seara, Sunt proprietara unui loc de parcare,desi este scris nr masinii pe asflat mai tot timpul locul il gasesc ocupat ,exista contraventie pentru cel ... (vezi toată discuția)
Delimitare loc parcare Inessis Inessis Locuiesc intr-un bloc de apartamente. Detin un loc de parcare cu nr cadastral si inscris in cartea funciara, insa nu stiu exact care este acest loc, de unde ... (vezi toată discuția)