Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Delimitare loc parcare
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Delimitare loc parcare

Locuiesc intr-un bloc de apartamente. Detin un loc de parcare cu nr cadastral si inscris in cartea funciara, insa nu stiu exact care este acest loc, de unde incepe si unde se termina ca sa pot monta un blocator parcare si sa fiu acoperit din punct de vedere legal. Cum pot afla limitele exacte ale acestui loc?
Buna ziua,
Daca numarul cadastral detinut pentru locul de parcare este diferit de cel al apartamentului, atunci este simplu: contactati un inginer cadastrist care va identifica, cu ajutorul unui instrument, unde se pozitioneaza locul de parcare detinut in functie de numarul cadastral.

Daca numarul cadastral este identic cu cel al apartamentului, atunci este o problema: trebuie identificate care sunt limitele apartamentului si care sunt limitele locului de parcare. Dar, tot cu un cadastrist rezolvati, in prima faza.
Solicitati relatii direct la ocpi
Referitor la blocator ,atentie pentru ca nu este permis instalarea neautorizata de sisteme restrictie acces in locuri de parcare vehicule
Politia rutiera precizeaza ca este interzisa blocarea prin orice mijloace ori montarea de dispozitive pentru ocuparea locului de parcare.
Dispozitivele de blocare fixate ilegal pe locurile de parcare identificate sunt demontate si ridicate, iar detinatorii de astfel de opritoare trebuie sa cunoasca ca exista HCLM care prevede sanctiuni pentru cei care inteleg sa onstaleze orice sistem blocare acces loc parcare
De acord cu ce spui, insa am specificat ca este loc de parcare privat, nu public. Este efectiv o bucata de teren cu destinația parcare, inregistrata si intabulata in CF, nu este o simpla parcare publica in fata blocului sau inchiriata de la primărie. Din cate stiu eu, aceste HCLM se refera la locurile de parcare publice.

ynocentta a scris:

Solicitati relatii direct la ocpi
Referitor la blocator ,atentie pentru ca nu este permis instalarea neautorizata de sisteme restrictie acces in locuri de parcare vehicule
Politia rutiera precizeaza ca este interzisa blocarea prin orice mijloace ori montarea de dispozitive pentru ocuparea locului de parcare.
Dispozitivele de blocare fixate ilegal pe locurile de parcare identificate sunt demontate si ridicate, iar detinatorii de astfel de opritoare trebuie sa cunoasca ca exista HCLM care prevede sanctiuni pentru cei care inteleg sa onstaleze orice sistem blocare acces loc parcare

Multumesc pentru raspunsul informat. Din fericire numarul cadastral este diferit, voi incerca sa iau legatura cu o persoana autorizată

Cabinet individual de avocat „Petrescu C.” a scris:

Buna ziua,
Daca numarul cadastral detinut pentru locul de parcare este diferit de cel al apartamentului, atunci este simplu: contactati un inginer cadastrist care va identifica, cu ajutorul unui instrument, unde se pozitioneaza locul de parcare detinut in functie de numarul cadastral.

Daca numarul cadastral este identic cu cel al apartamentului, atunci este o problema: trebuie identificate care sunt limitele apartamentului si care sunt limitele locului de parcare. Dar, tot cu un cadastrist rezolvati, in prima faza.