Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dare in judecata asociatia de proprietari pentru ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dare in judecata asociatia de proprietari pentru marcare locuri de parcare din cota indiviza ilegal

buna ziua,

M-am mutat de curand intr-un bloc nou ,apartament cumparat fara loc de parcare,fiecare avand cota indiviza de n mp din teren.domnul presedinte impreuna cu alti membri ai asociatiei au hotarat sa delimiteze spatiul din jurul blocului pentru asa zisele locuri de parcare.Initial s-au hotarat sa faca o delimitare corespunzatoare pentru un loc de parcare dupa care s-au razgandit ,delimitand locurile de parcare si indicand pe ele numarul apartamentului,ceea ce este ilegal.Ideea este ca si-au pus nr de apartament toti cei cu masina,iar cei care inca n-au fiind ignorati,si toti se comporta de parca ar fi proprietatea lor acel asa zis loc de parcare.Eu consider ca legal ar fi ca acele numere de apartament sa fie sterse de pe locurile delimitate deoarece terenul de langa bloc este proprietate privata,cota indiviza,fara locuri de parcare stipulate in contractul
de vanzare cumparare.As dori sa stiu daca am vreo sansa reala sa castig un eventual proces pe motivul indicarii nr de apartament pe locurile delimitate.,si cu cererea de a se sterge aceste numere si respectarea celorlalti vecini care au aceleasi drepturi.

va multumesc anticipat pentru opinii.
carmenva, utilizator
Spatiul din vecinatatea imobilelor de locuit in comun poate avea statut privat sau apartine domeniului public local
deoarece terenul de langa bloc este proprietate privata,cota indiviza,fara locuri de parcare stipulate in contractul de vanzare cumparare
.
Din precizarea dv nu rezulta statutul terenului
Daca terenul din jurul imobilului de locuit este proprietate privata,atunci proprietarul=dezvoltatorul,constructorul poate dispune dupa propriul interes de acesta
Daca insa este cota indiviza,rezulta ca este parte comuna,ori proprietarul prin documentul de achizitie spatiu cu destinatia de locuinta aferent suprafetei spatiului primeste si o cota indiviza din partea comuna,cota indiviza care nu este identificata
Parte comuna in imobilul de locuit in comun este calea de acces,subsolul,ghenele,uscatoriile,
terasa-fara ca proprietarii sa detina o suprafata determinata si palpabila din partea comuna
Conform dispozitii in vigoare proprietarul nu poate schimba aspectul si destinatia partii comune fara acordul asociatiei de proprietari
Conform dispozitii in vigoare un proprietar poate utiliza exclusiv partea comuna ,numai cu acordul vecinilor ,a asociatiei de proprietari prin incheierea de contract de inchiriere
Din precizarea dv rezulta
fara locuri de parcare stipulate in contractul de vanzare cumparare

Pentru solutionare,anterior oricarui demers,analizati responsabil statutul terenului,baza legala in care asociatia de proprietari a dispus.
domnul presedinte impreuna cu alti membri ai asociatiei au hotarat sa delimiteze spatiul din jurul blocului pentru asa zisele locuri de parcare

In situatia in care terenul reprezinta domeni public,nu va hazardati sa actionati asociatia de proprietari in instanta
Este suficient sa sesizati oficial serviciul directia corp control din primarie
Un aspect esential il constituie baza legala in baza careia presedintele impreuna cu alti membri ai asociatiei au hotarat....

buna ziua,

O sa va arat exact ce scrie in contractul de vanzare cumparare.

'- apartamentul nr. aflat la etajul al imobilului situat in Bucureşti,. Bucuresti, sector , conform incheierii nr. a OCPI Bucuresti, sector , format din: cameră de 18,70 mp, camera de 14,15 mp, bucatarie de 7,94 mp, vestibul de 5,52 mp, baie de 4,33 mp, cu o suprafaţă utilă de 50,64 mp plus balcon de 2,39 mp si balcon cu suprafata de 6,60 mp, rezultand o suprafata totala de 59,63 mp, împreună cu o suprafată indiviză de 9,19 mp (respectiv cota indiviza de 2,04%) din părţile şi dependinţele comune ale imobilului bloc (hol, casa scarii, lift), precum şi teren aferent în proprietate in suprafata indiviza de 25,90 mp din suprafata totala de teren de 3842 mp, cu nr. cad. , inscrisa in CF nr. a loc. Bucuresti, sector ,
- suprafaţă indiviză de 2,27 mp din terenul intravilan lot 4, cu număr cadastral , inscris in CF nr. a loc. Bucuresti, sector , in suprafata de 1226 mp, situat in Bucuresti,, sector (cale acces).

Si dupa cum spuneam initial se hotarase sa traseze locurile de parcare si atat,fara indicarea nr de apartament,dupa care vazuti la fata locului si au scris si nr de apartament.Cei de la blocul alaturat in schimb au trasat locurile de parcare dar fara sa indice nr apartamentului, ceea ce mi se pare corect.

As dori si o parere daca este posibil a unui avocat sau notar avizati.

va multumesc.
carmenva, utilizator