Forum Discuţii juridice Protecţia consumatorului, ... achiziție auto fara garanție
Discuție deschisă în Protecţia consumatorului, garanţii şi probleme asociate produselor şi serviciilor

achiziție auto fara garanție

Bună seara!
Am cumpărat un autoturism de la un dealer auto. După cateva zile când am mers la un service sa ii fac o constatare am realizat ca autovehiculul respectiv are mari probleme la partea de siguranță (suportul principal al motorului ruginit foarte tare) precum si alte parti din spate la fel foarte afectate de rugină...
Ce drepturi mai am eu sa primesc despăgubiri sau cum pot sa le cer socoteala celor care mi-au vandut masina? Ei au susținut ca masina a fost verificata de departamentul achiziție si ca e ok din punct de vedere tehnic.
Pe factura fiscală spun ca ei nu ofera garanție decat din punct de vedere al kilometrajului.
Undeva am citit ca cei care vand autovehicule ar trebui sa ofere si garanție pentru o anumită perioadă....
Este adevărat sau nu?
Ps. Cei de la finanțare au zis că aș avea dreptul de retur in 14 zile ....asta ar însemna sa renunț la concediu si la multe alte chestii ce depind de el.

Va mulțumesc din suflet!
sergiu_snt, utilizator