Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Bună ziua, va rog sa ma lămuriți dacă ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Bună ziua, va rog sa ma lămuriți dacă președintele asociației ...

Bună ziua, va rog sa ma lămuriți dacă președintele asociației de proprietari și comitetul executiv au fost aleși cu majoritate de voturi de proprietari care nu sunt membri în asociația de proprietari, și noul președinte nu este membru în asociație, la fel și comitetul executiv, își pot exercita atribuțiile legal? Mulțumesc.
Conform disp L nr 196/2018 la adunarea generala a asociatiei de proprietari pot participa ,si au dreptul legal de a vota numai membrii proprietari
Conform disp nr 196/2018 nu pot fi alesi in functii d ereprezentare ale asociatiei de proprietari decat persoanele care detin calitatea de membru proprietar
Exista exceptia presedintelui de asociatie in cazul asociatiilor de proprietari constituite din mai multe imobile de locuit in comun
Membrii comitetului executiv ,obligatoriu trebuie sa detina calitatea de membru proprietar in imobilul respectiv