Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Pot face parte din comitetul executiv daca nu sunt ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Pot face parte din comitetul executiv daca nu sunt proprietar in acte?

Buna ziua.
Ma intereseaza daca , dpdv legal, am dreptul sa fac parte din comitetul executiv al unei asociatii de proprietari, daca doar sotia apare ca proprietar in acte ( apartamentul este cumparat inainte de casatorie ).
Multumesc.
andrei.m.i, utilizator
Da,puteti, mai ales daca locuiti acolo.Nu puteti fi presedinte.
Legiuitorul a prevazut ca reprezntantii asociatiei de proprietari sunt alesi de catre adunarea generala a membrilor proprietari
Pentru a putea fi ales intr-o functie d ereprezentare a asociatieid e proprietari este obligatoriu ca persoaana sa detina calitatea de membru proprietar ,respectiv sa detina incheiat acord de asociere cu asociatia de proprietari
Multumesc frumos pentru raspuns. Intre timp am gasit cateva informatii in legea 196/2018. Pentru a putea fi membru al asociatiei de proprietari trebuie sa fii proprietar al unui imobil din condominiul respectiv ( din definitie, proprietar inseamna sa ai fii titular al unui drept de proprietate ). Prin urmare nu pot fi membru al asociatiei -> nu pot fi membru al comitetului executiv.