Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Dacă dețin 20/. din casă și curte în indiviziune ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Dacă dețin 20/. din casă și curte în indiviziune cu sora ...

Dacă dețin 20/. din casă și curte în indiviziune cu sora și mama mea ,aceasta având 60/., sora tot cât mine,mama poate să construiască sau să înstrăineze partea ei dacă eu nu sunt de acord?Mulțumesc!
Buna ziua, oricare dintre coproprietari poate instraina cota sa parte indiviza, eventual unui alt coproprietar pentru ca mai greu va gasi un tert care sa doreasca sa cumpere in indiviziune cu straini.