Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Copiii veteranilor de razboi - indemnizație de urmasi
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Copiii veteranilor de razboi - indemnizație de urmasi

Bună ziua,
Copiii veteranilor de război care au luptat în cel de-al doilea război mondial beneficiaza de vreo indemnizație, in calitate de urmasi. Bunicul a luptat pe front în cel de-al doilea război mondial și a beneficiat pentru scurt timp de pensie/indemnizație de veteran. Dupa ce bunicul a decedat, bunica a beneficiat de o indemnizație in calitate de văduvă de veteran de război. A murit si bunica.
Va rog frumos sa ma lamurit daca si mama mea, fiica bunicului veteran are dreptul la vreo indemnizație? Si daca raspunsul e afirmativ, care e cadrul legal valabil in 2022 pentru aceasta situație, ce acte sunt necesare?
Va multumesc!
casutza, utilizator