Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara,as dori sa stiu ,va rog frumos,daca o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara,as dori sa stiu ,va rog frumos,daca o persoana care ...

Buna seara,as dori sa stiu ,va rog frumos,daca o persoana care a luat un apartament prin programul prima casa,la care mai are de platit inca un an jumate,poate divorta,daca da..cum se imparte?el a platit ratele avand un venit de 10 ori mai mare ca ea..va multumesc ptr eventualele raspunsuri
Puteți solicita desfacerea căsătoriei oricand: indiferent ca aveți credite în bănci sau copii minori.
Mai întâi sa finalizează divortul și ulterior se solicita partajul.
Dacă doriți dvs sa ramaneti cu bunul trebuie sa ii achitați o soluta soțului si sa indepliniti conditiile poprii ale bancii pentru a prelua singura creditul( sau sa aduceti alt codebitor in locul soțului: parintii de exemplu) iar dacă dorește sa rămână el cu bunul atunci trebuie sa primiți dvs despăgubiri bănești.
Contactați un avocat și discutați în detaliu ambele subiecte: atat divortul cât și partajul ca să înțelegeți ce aveți de făcut.
Multumesc frumos

Avocat Neagu Elena a scris:

Puteți solicita desfacerea căsătoriei oricand: indiferent ca aveți credite în bănci sau copii minori.
Mai întâi sa finalizează divortul și ulterior se solicita partajul.
Dacă doriți dvs sa ramaneti cu bunul trebuie sa ii achitați o soluta soțului si sa indepliniti conditiile poprii ale bancii pentru a prelua singura creditul( sau sa aduceti alt codebitor in locul soțului: parintii de exemplu) iar dacă dorește sa rămână el cu bunul atunci trebuie sa primiți dvs despăgubiri bănești.
Contactați un avocat și discutați în detaliu ambele subiecte: atat divortul cât și partajul ca să înțelegeți ce aveți de făcut.