avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 893 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna seara,as dori sa stiu ,va rog frumos,daca o ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna seara,as dori sa stiu ,va rog frumos,daca o persoana care ...

Buna seara,as dori sa stiu ,va rog frumos,daca o persoana care a luat un apartament prin programul prima casa,la care mai are de platit inca un an jumate,poate divorta,daca da..cum se imparte?el a platit ratele avand un venit de 10 ori mai mare ca ea..va multumesc ptr eventualele raspunsuri
Cel mai recent răspuns: Dorascu Lenuta , utilizator 19:54, 3 Iulie 2022
Puteți solicita desfacerea căsătoriei oricand: indiferent ca aveți credite în bănci sau copii minori.
Mai întâi sa finalizează divortul și ulterior se solicita partajul.
Dacă doriți dvs sa ramaneti cu bunul trebuie sa ii achitați o soluta soțului si sa indepliniti conditiile poprii ale bancii pentru a prelua singura creditul( sau sa aduceti alt codebitor in locul soțului: parintii de exemplu) iar dacă dorește sa rămână el cu bunul atunci trebuie sa primiți dvs despăgubiri bănești.
Contactați un avocat și discutați în detaliu ambele subiecte: atat divortul cât și partajul ca să înțelegeți ce aveți de făcut.
Multumesc frumos

Avocat Neagu Elena a scris:

Puteți solicita desfacerea căsătoriei oricand: indiferent ca aveți credite în bănci sau copii minori.
Mai întâi sa finalizează divortul și ulterior se solicita partajul.
Dacă doriți dvs sa ramaneti cu bunul trebuie sa ii achitați o soluta soțului si sa indepliniti conditiile poprii ale bancii pentru a prelua singura creditul( sau sa aduceti alt codebitor in locul soțului: parintii de exemplu) iar dacă dorește sa rămână el cu bunul atunci trebuie sa primiți dvs despăgubiri bănești.
Contactați un avocat și discutați în detaliu ambele subiecte: atat divortul cât și partajul ca să înțelegeți ce aveți de făcut.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Partaj apartament cu credit ipotecar nemteanul1980 nemteanul1980 Detin impreuna cu sotia un apartament contractat prin credit ipotecar. Titularul contractului de credit sunt eu, sotia fiind codebitor. Bunul a fost ... (vezi toată discuția)
Divorț. poate prelua unul dintre soți ratele la creditul imobiliar făcut în timpul căsătoriei? mariaevelina mariaevelina Buna ziua, Eu si sotul suntem in proces de divort, la ultima infatisare am convenit ca divortul sa fie prin acord. Avem un copil minor de trei ani si un ... (vezi toată discuția)
Partaj apartament imprumut bancar si codebitor anca31 anca31 Buna ziua, In urma unui divort ma aflu in situatia de a decide daca voi reusi un partaj de comun acord cu sotul meu, sau va fi nevoie de partaj prin ... (vezi toată discuția)