Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Bună ziua! Băiatul meu a făcut scoala profesionala, ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Bună ziua! Băiatul meu a făcut scoala profesionala, iar după ...

Bună ziua! Băiatul meu a făcut scoala profesionala, iar după terminarea studiilor a avut contract cu firma care la scolarizat, este vorba despre firma Continental. Acum face seral, el fiind angajat în continuare. Întrebarea mea este următoarea: Legal mai sunt obligat la plata pensiei alimentare? Mulțumesc anticipat pentru răspuns!
Bună ziua,

Conform Codului Civil, părinţii sunt obligaţi să îl întreţină pe copilul devenit major, dacă se află în continuarea studiilor, până la terminarea acestora, dar fără a depăşi vârsta de 26 de ani.

Dacă continuă studiile datorați pensie alimentară întrucât există în continuare obligație de întreținere. Din ziua în care a împlinit 26 de ani (fie ca e la studii sau nu) nu mai datorați această pensie.

O seară frumoasă!

Cu stimă,
Avocat Samuel Micula
Manuela Rășină, administrator
dupa 18 ani datorati pensie doar in anumite conditii, daca nu e angajat si urmeaza cursuri.. Copilul munceste, daca se intretine singur, nu mai datorati pensie.
gi-jane2, moderator