Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Drepturile ziaristilor.
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Drepturile ziaristilor.

Buna ziua, am o situatie la care am rugamintea sa ma lamuriti. Cineva apropiat/cunoscut, a primit o condamnare cu inchisoarea. Nu s-a sustras, nu a fugit si a acceptat arestarea/incarcerarea. Un ziar local, a creat un articol in care spunea ca s-a sustras si ca l-au prins intr-un final politistii IPJ. In acel articol apare si numele acelui individ. Familia nu este de acord cu acest lucru si as vrea sa stiu daca este legal sa ii publice numele, fara acordul nimanui si sa spuna informatii eronate? ce ar putea familia sa faca in aceasta situatie?
Multumesc.
Simona Georgiana, utilizator
Are dreptul de a se corecta informația în ziarul local.