Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am un contract de inchiriere neinregistrat la ANAF, ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am un contract de inchiriere neinregistrat la ANAF, propietarul ...

Am un contract de inchiriere neinregistrat la ANAF, propietarul insista sa eliberez garsoniera desi mai am 9 luni de contract. Eu o sa plec zilele astea ca nu vreau sa stau sa ma cert, dar ce pot face legal? Il pot da in judecata si sa castig ?

In contract la reziliere scrie asa:

Partile pot rezilia unilateral contractul doar in ultimele 30 de zile de valabilitate cu exceptia situatiei de neplata a Chiriei.
..
Daca reziliera a fost facuta de propietar acesta continua sa aibe obligatia de a pune Apartamentul la dispozitia Chiriasului pana pe data xx-mai-2023.
Smokefl0w, utilizator
Contractele de inchiriere nu se mai inregistreaza la ANAF.
Okey, si in situatia de fata. Ce ii pot face legal daca ma evacueaza?
Ca sa va evacueze cu forta, ii trebuie o hotarare judecatoreasca.
in cadrul procesului, va faceti apararile necesare.
Bună seara!
Din ce spuneți dvs , nu ar trebui sa părăsiți imobilul! Nu are cum sa vă evacueze legal întrucât nu are temei legal, dvs. având contract legal încheiat. De ceva timp , 2018, contractele de închiriere nu mai este necesar a fi înregistrate la ANAF.
Ok dar daca ma evacueaza cu forta, la modu ca imi tot zice, face galagie, adica nu imi permite sa stau in liniste, dupa ce plec pot sa fac o plangere sau ceva?