Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Buna ziua! Eu si iubitul meu locuim cu chirie intr-o ...
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Buna ziua! Eu si iubitul meu locuim cu chirie intr-o garsoniera, ...

Buna ziua! Eu si iubitul meu locuim cu chirie intr-o garsoniera, avnd contract de inchiriere pe 5 ani,din care au mai ramas 4 ani jumatate. Am fost instiintati verbal sa ne cautam alta chirie,deoarece proprietarul vrea sa divorteze si doreste sa ocupe acea garsoniera.
Poate fi acesta un motiv pe care il poate invoca pentru incetarea contractului in mod legal? Stiu ca se propusese o lege in care nu era permisa evacuarea chiriasilor pe timp de iarna,dar nu stiu daca s-a si aprobat. Mentionez ca suntem persoane linistite, nu facem scandal,galagie, avem totul platit la zi, chiria este platita pana la 15 februarie.
Ma intereseaza doar sa stiu daca ne poate inceta contractul din motivul invocat de el, deoarece momentan noi nu gasim alta chirie,fiind perioada de iarna. Va multumesc!
Cititi contractul semnat si vedeti in ce conditii el poate fi reziliat inainte de termen.
Verificati temeinic contractul de locatiune si vedeti daca exista clauza reziliere asumata de parti,inclusiv modalitatea de informare reiliere =notificare oficiala cu termen eliberare spatiu