Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Bună ziua. Am doua contracte de muncă parțiale la ...
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Bună ziua. Am doua contracte de muncă parțiale la doi angajatori ...

Bună ziua. Am doua contracte de muncă parțiale la doi angajatori din 2020.La unul am 4 ore ,iar la celălalt 2 ore . Angajatorul unde am 4 ore nu mai dorește să continuăm colaborarea, și propune să îmi dau demisia sau să închidem contractul de comun acord. Întrebarea mea este: am dreptul la șomaj la acest angajator având în vedere că la celălalt voi merge in continuare 2 ore pe zi? Mulțumesc.
Daca va dati demisia (art. 81 din CM) sau incetati CIM cu acordul partilor (art.55 lit.b din CM) nu beneficiati de somaj.
Nu veti beneficia de somaj, intrucat aveti un c.i.m. activ.
Lăsați-l să vă concedieze. Ați întrebat la contractul de 2 ore/zi dacă vă plătesc contribuțiile pt salariul minim? Dacă nu, din august puteți avea surprize neplăcute.