Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Buna ziua. Va rog frumos, dacă puteți sa ma ajutați ...
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Buna ziua. Va rog frumos, dacă puteți sa ma ajutați in următoarea ...

Buna ziua. Va rog frumos, dacă puteți sa ma ajutați in următoarea situație:
Prietenul meu a divorțat de soția lui la notar. Au o fetița de 3 ani care a rămas la mama ei. In decizia notariala a fost specificat ca copilul sa fie vizitat de tata la domiciliu mamei. După divorț, o perioada, copilul a venit la tata acasă, a rămas peste noapte. Totul bine, apoi mama a refuzat sa mai lase copilul la tata pe motiv ca in actele de la divorțat scrie ca tatăl își vizitează copilul la domiciliu mamei. Tatăl a deschis dosar la Judecătoria de care aparține pe motiv ca vrea un program de vizita și acasă la tata, bine stabilit. Au avut loc mai multe înfățișări iar la ultima înfățișare din Iunie ar fi trebuie sa se dea soluția finala, au spus ca in 10 zile se va afișa pe site-ul tribunalului. Din Iunie și pana acum decizia a fost amânată de 3 ori, scrie așa:
“07.07.2022
Ora estimata: 09:00
Complet: C10
Tip solutie: Amână pronunţarea
Solutia pe scurt: Amână pronunţarea în cauză la data de 20.07.2022. Pronunţată prin punerea soluţiei la dispoziţia părţilor prin mijlocirea grefei, azi, 07.07.2022.
Document: Încheiere - Amânare ulterioară a pronunţării 07.07.2022”
Întrebarea este: de ce credeți ca se tot amâna fără un motiv dat? De ce este așa greu de luat o decizie când se vrea un program de vizita bine stabilit pentru un tata care își dorește sa petreacă timp cu copilul lui.

Va mulțumesc tare mult pt răspuns!
Cel mai probabil judecatorul are foarte multe dosare si nu are timp sa pronunte si sa motiveze solutiile la toate deodata. Si atunci se intampla aceste amanari.
Si in justitie, ca peste tot in economia romaneasca, este criza de personal :(
se amana din lipsa de timp, fara legatura cu fondul cauzei
Buna dimineața.
Am pierdut procesul, apare următorul mesaj:

Solutia pe scurt: Admite în parte cererea de chemare în judecată formulată de reclamantul X în contradictoriu cu pârâta Y. Modifică în parte măsurile stabilite prin Certificatul de divorţ nr. 5918/18.05.2020 autentificat sub nr. 1448/18.05.2020 – SPN „Notariatul Public O……”. doar în privinţa programului de legături personale cu minora. Încuviinţează reclamantului X dreptul de a avea legături personale cu minora ……….. după cum urmează: - În weekend-uri, la domiciliul mamei, conform înţelegerii părţilor, iar în lipsa acesteia, conform programului minorei, în intervalul 10:00 – 20:00. - De Crăciun (24 - 26 decembrie) şi revelion (30 decembrie – 02 ianuarie) în anii pari, iar de Paşte (vineri – luni) în anii impari, în intervalul orar 10:00 – 20:00, la domiciliul mamei. - De zilele minorei, în intervalul orar 10:00 – 20:00, la domiciliul mamei. - Comunicări audio video prin mijloace de comunicare la distanţă, 3 zile pe săptămână, cu o durată minimă de 10 minute, potrivit înţelegerii părţilor, iar în lipsa acesteia, în intervalul orar 16:00 – 20:00. Compensează cheltuielile de judecată. Executorie conform art. 448 Cpc. Cu drept de apel în termen de 30 de zile de la comunicare, cererea pentru exercitarea căii de atac urmând a fi depusă la Judecătoria ………….. Pronun?ată astăzi, 20.07.2022, prin punerea solu?iei la dispozi?ia păr?ilor de către grefa instan?ei.
Document: Hotarâre 20.07.2022

Ce părere aveți?
Exista șanse ca noi sa avem câștig?
Tot ceea ce vrem este ca copilul a poată veni și la noi acasă, atât.
Menționez ca tatăl nu este alcoolic, violent, fără serviciu etc.

Va rog tare mult sa ne sfătuiți, avem tare mult nevoie de îndrumare.

Va mulțumesc tare mult!

irina.pricop a scris:

se amana din lipsa de timp, fara legatura cu fondul cauzei