Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna seara! În anul 2019 am cumpărat un apartament, ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna seara! În anul 2019 am cumpărat un apartament, acolo nu ...

Buna seara! În anul 2019 am cumpărat un apartament, acolo nu locuiește nimeni, am fost doar de 5 ori in apartament. Administratorul mă pune sa achit 800 cheltuieli; lumina, femeie de serviciu, hârtie, etc. Dacă acolo nu locuiește nimeni am obligația sa achit acesta suma?
Da, sunteti obligat de legea 196/2018 la achitarea tuturor sumelor ce tin de detinerea unei proprietati (ce se repartizeaza pe cota parte indiviza).. Daca nu sunteti lamurit, solicitati presedintelui de asociatie, conform art. 28 din acea lege, in maxim 10 zile de la afisarea cheltuielilor de intretinere, in scris, justificari ale cheltuielilor repartizate dvs.
[ link extern ]
latka, moderator
Buna ziua, mulțumesc! Eu nu locuiesc în orașul în care este apartament, doamna administrator ma anunțat după 3 ani ca am datori timp in care mi-a pus dobânda, doamna avea nr meu de telefon, trebuie sa achit și dobânda?
Da. Conform legii trebuia sa va interesati de ce se intimpla acolo, obligatia asociatiei de proprietari e sa afiseze la avizier.
Da, trebuie achitat tot. Administratorul nu este obligat sa sune proprietarii.
Vorbiti si dvs cu un vecin sa va anunte cand se afiseaza lista....
Sunt asociatii unde lista se trimite pa mail, automat, de program. Intrebati daca se poate.
Conform disp l nr 196/2018 proprietarii de bunuri imobile detin drepturi si obligatii,intre care sa achite lunar c/v administrare si intretinere parti comune
Proprietarii au obligatia sa achite lunar parti comune aferent proprietate indiferent daca locuiesc sau nu in imobil