Forum Discuţii contabile şi ... Contabilitate în general Buna ziua, am o societate care a obținut in anul 2021 ...
Discuție deschisă în Contabilitate în general

Buna ziua, am o societate care a obținut in anul 2021 profit, ...

Buna ziua, am o societate care a obținut in anul 2021 profit, repartizat in dividende. Pot vira din contul societății suma reprezentând dividende in contul deschis de administrator la trezorerie pentru a cumpara titluri de stat? Contul de la trezorerie este pe numele administratorului? Pot avea probleme cu spălarea de bani? Sa virez aceasta suma in contul personal al administratorului. Multumesc
se poate vira fara probleme ( dupa ce se achita impozitul ) administratorul poate face ce vrea cu banii lui , inclusiv sa cumpere titluri de stat . Nu se pune problema niciunei spalari de bani atata timp cat se fac prin circuite bancare toate acestea . Si contul de TREZORERIE este tot contul personal al administratorului .
multumesc mut pentru ajutor