Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... Buna ziua, Noi locuiam in străinătate , fetiței ...
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

Buna ziua, Noi locuiam in străinătate , fetiței noastre minore ...

Buna ziua,

Noi locuiam in străinătate , fetiței noastre minore i-a expirat pașaportul in luna Iunie a acestui an ! In luna mai am trimis cerere sa ii fac programare aici la ambasada și primul loc posibil este luna Octombrie ! Eu și fetita vrem sa mergem in România peste 10 zile și o sa ii fac titlu de călătorie ! Problema este când ne întoarcem înapoi : o sa ii fac in România pașaport simplu temporar ( cu procura de la soțul meu făcută aici la ambasada) dar cum pot sa ies din România la politia de frontiera in aeroport , având in vedere ca soțul nu va fi cu noi si nu voi avea procura făcută de la el cu noul pașaport al fetiței ? Pot face procura pe certificatul ei de naștere cumva acum la ambasada ? Toți 3 suntem cetățeni romani

Va mulțumesc
Fără procura de la tata va trebuie hotărâre judecătorească și durează vreo 3 săptămâni cu avocat care sa grăbească finalizarea procesului.
Daca tatăl nu locuiește în tara este și mai complicat.
Rezolvati cu tatăl.
CLAUDIU LASCOSCHI, Avocat
Tatăl vrea sa îmi dea procura , toată problema este in faptul ca eu și fetița voi fi in România iar el un străinătate ! Și eu ii voi face pașaport in România ! Nu ii pot face fetiței aici in străinătate procura din partea tatălui pe baza certificatului de naștere ( acesta îl avem acum ) și sa ieșim din țara cu o astfel de procura ? Este neaparat sa fie pe pașaportul nou al fetei ? Mulțumesc pentru răspuns

CLAUDIU LASCOSCHI a scris:

Fără procura de la tata va trebuie hotărâre judecătorească și durează vreo 3 săptămâni cu avocat care sa grăbească finalizarea procesului.
Daca tatăl nu locuiește în tara este și mai complicat.
Rezolvati cu tatăl.