avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 910 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Probleme juridice în afaceri - ... unde investesc?
Discuție deschisă în Probleme juridice în afaceri - contracte între profesionişti

unde investesc?

am cerut in cadrul procedurii legii 64 atragerea raspunderii administratorului societatii pt pagubele aduse societatii. Procesul a avut loc la Judecatorul Sindic, care a si emis o hotararea prin care ne da castig de cauza. Intrebarea este unde depun hotararea pentru legalizare si investire cu formula exectorie? La Judecatorul sindic? Sau la Tribunal?
Cel mai recent răspuns: sorina_25 , utilizator 16:36, 5 Octombrie 2006
~ Conținut șters la cerere ~
dosarul se afla la tribunal.
investirea se va face de catre tribunal.
...asa mi se pare logic
investirea cu formula executorie se face de catre Tribunal,
sentinta trebuie sa fie definitiva si irevocabila, deci trebuie sa asteptati
raspunderea membrilor organelor de conducere este reglementata de art. 138 din legea 85/2006 (legea insolventei)
pentru a demonstra ca una sau mai multe persoane din conducere se fac vinovate de starea de insolventa a societatii debitoare trebuie sa ai actele si informatiile prevazute la art.28 din aceeasi lege.
cu ajutorul acelor acte, documente puse la dispozitie de catre administrator poti gasi si incadra sau nu, in art 138 alin.1.
cel mai usor de probat pe baza actelor societatii se face printr-o expertiza financiar contabila.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Inchiderea procedurii simplificate a insolventei ginacoseru ginacoseru BUNA ZIUA TUTUROR! am nevoie neaparat de cateva sfaturi! lucrez la o societate care distribuie materiale de constructii. unul din clientii noastri (o societate ... (vezi toată discuția)
Actiune raspundere patrimoniala art.138!!!!!! germanu germanu Buna ziua!Am o problema....am avut un srl ,eu fiind administrator. Finantele au cerut insolventa...a fost numit lichidator reprezentantul Finantelor...prin ... (vezi toată discuția)