Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Recuperarea onorariului platit la avocat dupa anularea ...
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Recuperarea onorariului platit la avocat dupa anularea amenzilor pentru necompletarea PLF

Sunt una din persoanele amendate nejustificat pentru necompletarea PLF la intrarea în țară, în pandemie. Potrivit unei legi promulgate joi de către președintele Klaus Iohannis, amenzile aplicate vor fi anulate, iar cei care le-au plătit deja vor putea cere restituirea banilor. Ce se intampla in cazul in care am platit un avocat iar actiunea este pe rol (prima infatisare in luna septembrie)? Cum imi recuperez onorariul (1500 lei) achitat avocatului?
[ link extern ]
Dacă acțiunea dumneavoastră a rămas fără obiect ca urmare a promulgării actului normativ despre care faceți vorbire, puteți lua legătura cu avocatul și să solicitați, eventual, rezilierea contractului de asistență juridică și restituirea unei părți din onorariu.
În niciun caz nu puteți solicita restituirea întregului onorariu, deoarece avocatul a efectuat deja activități (redactarea acțiunii, depunerea acesteia la instanță) și este normal ca aceste activități să fie remunerate.
Va multumesc pentru raspuns. Ideea este ca acele cheltuieli de judecata urmau a fi achitate de reclamat. In cazul meu a fost o eroare: am completat formularul si am dovada si totusi am primit amenda. In cazul acesta, ca urmare a promulgării actului normativ, eu chiar sunt in pierdere. In ziua de 22 iulie ac i-am transmis avocatului link-ul privind promulgarea actului normativ respectiv (fara sa solicit ceva), dar nu a avut nici o reactie. E cam delicat, zic eu dar nici nu mi se pare normal sa platesc eu onorariul/parte din onorariul respectiv.

Cabinet avocat Mihai Gaita a scris:

Dacă acțiunea dumneavoastră a rămas fără obiect ca urmare a promulgării actului normativ despre care faceți vorbire, puteți lua legătura cu avocatul și să solicitați, eventual, rezilierea contractului de asistență juridică și restituirea unei părți din onorariu.
În niciun caz nu puteți solicita restituirea întregului onorariu, deoarece avocatul a efectuat deja activități (redactarea acțiunii, depunerea acesteia la instanță) și este normal ca aceste activități să fie remunerate.

Îl rugați. Obligația avocatului e de mijloace, nu de rezultat. Atât timp cât el a muncit pentru cazul dumneavoastră- a scris plângere contravențională, a depus-o la instanță, a examinat întâmpinarea și a scris răspuns la întâmpinare, s-a prezentat în instanță și/sau a depus note de ședință-, îi datorați onorariu. Că doar este un profesionist care din asta trăiește, nu o societate de binefacere. Cel mult, dacă cei 1500 de lei nu au reprezentat un avans, ci întreg onorariul pentru fondul procesului, puteți să îi cereți partea din onorariu care corespunde serviciilor viitoare care nu se vor mai presta.

Marcel2017 a scris:

Sunt una din persoanele amendate nejustificat pentru necompletarea PLF la intrarea în țară, în pandemie. Potrivit unei legi promulgate joi de către președintele Klaus Iohannis, amenzile aplicate vor fi anulate, iar cei care le-au plătit deja vor putea cere restituirea banilor. Ce se intampla in cazul in care am platit un avocat iar actiunea este pe rol (prima infatisare in luna septembrie)? Cum imi recuperez onorariul (1500 lei) achitat avocatului?
[ link extern ]

banuiesc ca dorinta dvs este de a recupera onorariul platit avocatului de la stat, nu de la avocat. ca si cum ati fi castigat procesul cu statul roman, anularea amenzii si recuperarea cheltuielilor de judecata.
eu nu stiu sa va raspund dar presupun ca asta va face mai clara cererea dvs. si veti primi un raspuns.
Da, absolut: doresc recuperarea onorariului de la stat, nicidecum de la avocat. Multumesc de interventie.