Forum Discuţii juridice Funcţionarii publici şi ... MODIFICARE ORGANIGRAMA PRIMARIE !!!! - DOI POLITISTI ...
Discuție deschisă în Funcţionarii publici şi problemele lor juridice

MODIFICARE ORGANIGRAMA PRIMARIE !!!! - DOI POLITISTI LOCALI SUNT ...

Modificare organigrama primarie !!!! - doi politisti locali sunt mutati ca paznici ( agent de paza ) in cadrul unei primarii , pentru a fi scoase spre incadrare alte 2 posturi de politisti locali , cu toate ca organigrama nu prevede , conform legii decat 1 politist /1000 locuitori !!!!! Este legal ???? Ce se poate face ?????!!!!
Kyandra, moderator
Nu prea se poate. Polițiștii locali ocupă funcții publice specifice, iar agentul de pază este personal contractual. Nu se poate face mutare de pe o funcție publică pe un post contractual. Ceva nu se leagă! Dacă chiar s-a întâmplat asta, este ilegal de la un capăt la altul. Totuși ANFP-ul, care gestionează toate funcțiile publice, nu își putea da acordul pentru așa ceva