Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Succesiune mama
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Succesiune mama

Buna seara. Mama mea a decedat pe 23.1.2022 si eu cu fratele meu suntem singurii mostenitori. Eu am handicap grad2 si pensie de boala. Diagnosticul epilepsie, depresie, tulburare organica de comportament. Fratele meu ma ameninta ca sa renunt in favoarea lui la succsiune si ca ma lasa in casa pana mor, daca moare el ii revine fiului lui . El vrea sa raman in casa pana mor si dupa moartea mea si a fratelui sa ii ramana apartamentul in care stam amandoi fiului lui. Eu nu pot fi sigura ca daca renunt la partea mea fratele meu nu ma interneaza in azil la nebuni ca sa mor acolo. Eu vreau sa se faca dreptate si sa avem jumatate jumatate. Fratele ma ameninta ca daca nu fac ca el ma baga in tribunal si vrea sa ma inchida. Ce solutie am:? Cum sa procedez cu fratele meu? Ce ma sfatuiti? Va multumesc.
Daca renuntati la mostenire , va da afara în strada.
Dezbateti succesiunea si apoi donati partea dvs fiuui rezervandu-va drept de uzufruct sau incheiati cu unul din ei, contract de întreținere , pastrand drept de uzufruct.