Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Important! Bună ziua, am o întrebare : Mama mea are ...
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Important! Bună ziua, am o întrebare : Mama mea are handicap grav cu asistent ...

Bună ziua, am o întrebare : Mama mea are handicap grav cu asistent personal, cea care se angajează ca asistent personal poate fi și tutorele ei? Sau dacă devine direct tutorele ei, asta înseamnă că este tot angajat și plătit de către asistenta socială /primărie!? Mulțumesc. Aștept un răspuns. O zi bună!
Nu există nici o legătură între tutore și asistent personal. Tutorele este numit de instanța de judecată pentru a administra bunurile unui minor/incapabil. Asistentul personal este angajatul primăriei, care are ca atribuție principală îngrijirea persoanei cu handicap.