Forum Discuţii juridice Executare silită Bună ziua. Dacă o executare silită prin poprire ...
Discuție deschisă în Executare silită

Bună ziua. Dacă o executare silită prin poprire venit ajunge ...

Bună ziua.
Dacă o executare silită prin poprire venit ajunge la final, cine se sesizează și ia măsură ridicării popririi?
Debitorul nu știe nimic despre situație! Adică eu
Mulțumesc.
Adinan1973, utilizator
Buna seara,

Masura popririi se va ridica in doua situatii:
1. se acopera intreg debitul pentru care sunteti executat;
2. se anuleaza executarea silita, ca urmare a contestatiei la executare;

In primul caz, executorul emite o incheiere prin care dispune inchiderea dosarului de executare - aceasta va fi comunicata angajatorului/bancii pentru ridicarea popririi.

In al doilea caz, prin admiterea contestatiei la executare, instanta anuleaza executarea silita si va dispune intoarcerea executarii (daca ati solicitat-o). Executorul va comunica aceste aspecte bancii/angajatorului.

Daca doriti sa aflati daca puteti formula contestatie la executare, adresati-va unui avocat.

O seara frumoasa!

Cu stima,
Av. Samuel MICULA

Executorul AR TREBUI sa emita o incheiere prin care dispune inchiderea dosarului de executare, dar, de regula, NU o face ! Trebuie sa solicitati dvs. acest lucru. In schimb, isi ia banii pt cheltuielile cu executarea.
sadrian, utilizator
Executorul trimite adresa de sistare a popririi la terț (angajator sau banca) nu încheiere. Incheierea se da atunci când se închide dosarul și se trimite implicit și la dvs