Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Buna ziua.Unde pot face plangere impotriva asociatiei ...
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Buna ziua.Unde pot face plangere impotriva asociatiei de proprietari? Pe ...

Buna ziua.Unde pot face plangere impotriva asociatiei de proprietari?Pe la inceputul anului s-au cerut bani pentru niste lucrari la tevile subsolului in jur de 600 de lei de familie.In urma acestor lucrari in baia mea (stau la parter)miroase a canal si am plin de musculite.Am anuntat administratora si se pare ca degeaba.Colac peste pupaza primesc o somatie pentru fondul de rulment de 60 de lei.
1. Prima data stabiliti ce e gresit la acea lucrare, prin urmare chemati un instalator si inspectati cu el problema. Daca s-a "simplificat" instalatia prin trecere la cea noua, puteti sa dati in judecata conducerea asociatiei pentru asta.
2. Administratorul e doar un angajat, nu e factor decizional. Orice plingere, prima data, se adreseaza in scris presedintelui de asociatie. Cititi art. 28 si 29 din legea 196/2018.
3. Poate chiar aveti o datorie la fondul de rulment. Folositi-va de aceleasi prevederi de la art. 28.
[ link extern ]

Exista si posibilitatea de a reclama presedintele sau comitetul executiv la primarie, in conformitate cu art. 102 alin 1 litera e, dar trebuie sa probati ce anume au facut.
Sunt aspecte distincte fondul de rulment si contributia la reparatiile la partea comuna din condominiu
Constituirea si actualizarea fondurilor d erulment si de reparatii reprezinta o obligatie dispus de disp L nr 196/2018
Pentru disconfortul generat de lucrari la partea comuna,sesizati oficial presedintele de asociatie
Daca acesta nu raspunde,sesizati oficial autoritatea de sanatate publica